عبدالله: ششم جدی سرآغاز آواره‌گی، بی‌خانمانی و مصیبت مردم ما است

رئيس اجرائيه ميگويد که ششم جدی یادآورِ تجاوز آشکار قشون سرخ اتحاد شوروی به افغانستان و سرآغاز آواره‌گی، بی‌خانمانی و مصیبت مردم ما است.

90 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۷ جدی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱ قبل از ظهر
عبدالله: ششم جدی سرآغاز آواره‌گی، بی‌خانمانی و مصیبت مردم ما است
عبدالله عبدالله رئيس اجرائيه دولت وحدت ملی افغانستان

موصوف اين اظهارات را در خبرنامه اى که از سوى رياست اجرائيه به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، بيان گرديده است.

نيروهاى مجهز با وسايل پيشرفته اتحاد شوروى وقت، به تاريخ شش جدى سال ١٣٥٨ بر افغانستان هجوم آوردند؛ اما مردم افغانستان در مقابل آنها ايستادگى کردند و تا زمانى به جهاد عليه قشون سرخ ادامه دادند که نیروهای روسی در ٢٦ دلو ١٣٦٦ از افغانستان اخراج شدند.

 تعداد دقيق تلفات ناشى از تجاوز شوروى وقت بر افغانستان مشخص نشده؛ اما گفته مى شود که حدود يک و نيم ميليون تن در اين دور جان باختند، ميليون­ها تن مجبور به هجرت شدند، زيربناهاى کشور از بين رفت و ١٥٠٠٠ سرباز شوروى نيز به قتل رسيدند.

رئيس اجرائيه داکتر عبدالله گفته است که اين تجاوز آرامش و امنیت مردم ما را برهم زد و کشور را به کانون بحران‌ها و نا امنی‌ها تبدیل ساخت.

وى افزوده است که در چنین روزی، ارتش تا دندان مسلحِ اتحاد جماهیر شوروی سابق با زیر پا گذاشتن تمام مرزهای سیاسی و انسانی، به افغانستان تجاوز کرد و مردمی را قتل عام نمود که گناهی جز انسان بودن و آزاد زیستن نداشتند.

او علاوه کرده است که این تجاوز، محدود به جغرافیای شهرها و روستاهای کشور ما نبود که قلمرو ایمان و باورهای پاک مردم ما را نیز آماج قرار داد و مقدسات ما را به تمسخر گرفت و ارزش‌های ما را بی ارزش عنوان نمود.

به گفتۀ موصوف، تجاوزی‌که تمامی زیربناهای ما را نابود کرد، بیش از یک و نیم میلیون هموطن ما را شهید، بیشتر از آن را معیوب و میلیون‌ها تن دیگر را مهاجر و آوارۀ کشورهای دور و نزدیک ساخت.

وی افزوده است که در نتیجه، مردم تهی‌دست و مقاوم ما، برای دفاع از تمامیت ارضی و حریم مقدسِ باورهای خویش به پا خاستند و بدون در نظرداشت تفاوت میان داشته‌های دشمن و نداشته‌های خویش، وارد میدان جهاد گردیدند و با اتکا به الله توانستند تمام محاسبات جهانی را وارونه ساخته و ثابت سازند که نیروی ایمان به مراتب قوی‌تر از آهن و پولاد است.

عبدالله ميگويد: “حالا نیز در حالی‌که از یکسو به روان مطهر میلیون‌ها شهید درود می‌فرستیم و تلاش جانبازانه مردم خویش را می‌ستاییم و برای ملت و مردم افغانستان یادآور می‌شویم که اکنون نیز حکومت افغانستان و قوای مسلح کشور درحال نبرد با دهشت‌افگنان قراردارند و در تلاش‌ اند به همکاری جامعه جهانی صلح٬ ثبات و استقرار را به جامعه برگردانند.

امروز که برابر است با سى و هشتمین سالروز تجاوز شوروى سابق، در نشست ولسى جرگه نيز روى اين موضوع بحث شد.

از سوى ديگر، محمد خان معاون اول رياست اجرائيه، ضمن تقبيح تجاوز روس بر افغانستان را نموده، گفته است که شش جدى در تاريخ کشور ما يک فاجعه بزرگ بود که در نتيجۀ آن، افغانستان به يک ويرانه مبدل شد.

۱۳۹۶-۱۰-۰۷ ۱۳۹۶-۱۰-۰۷
کوکچه پرس