دوران خونین غنی و عبدالله برای خبرنگاران افغانستان

136 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۷ جدی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶ بعد از ظهر
دوران خونین غنی و عبدالله برای خبرنگاران افغانستان

گزارش سالانۀ نهاد حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) نشان می‌دهد که ۲۰۱۷ میلادی، سال خونینی برای خبرنگاران و دست‌اندرکاران رسانه‌یی در افغانستان بوده است.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی می‌گوید که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۴ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی کشته شده‌، ۲۳ تن زخمی و ۲۱ تن لت‌وکوب شده‌اند، همچنان ۶۹ قضیۀ تهدید و تحقیر و ۱۴ قضیۀ سلب آزادی و توقیف امسال به ثبت رسیده است. مجموعاً رقم ثبت‌شدۀ خشونت علیه خبرنگاران به ۱۴۱ مورد می‌رسد.

رییس اجرایی نی می‌گوید، بر اساس این گزارش ۶۲ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران به حکومت، ۴۲ قضیۀ دیگر به گروه‌های تروریستی طالبان و داعش، ۲۶ قضیه به افراد مسلح ناشناس و ۱۱ قضیۀ دیگر به کارفرمایان رسانه‌ها نسبت داده شده است

به گفتۀ آقای خلوتگر، در سال ۲۰۱۷ میلادی تنها به ۴۳ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران رسیده‌گی شده است.

شماری از خبرنگاران نیز در حالی که از افزایش خشونت علیه خبرنگاران انتقاد می‌کنند، می گویند، ۲۰۱۷ از نظر دسترسی به اطلاعات هم سال بدی قلمداد می‌شود.

گزارش تازۀ نی در حالی منتشر می‌شود که در تازه‌ترین مورد صبح امروز ساختمان خبرگزاری صدای افغان آماج حملۀ تروریستی قرار گرفت که شماری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی نیز شامل کشته و زخمی شده‌گان این رویداد بوده‌اند.

پیش از این، گزارشگران بدون مرز، افغانستانِ ۲۰۱۷ را سومین کشور خطرناک برای خبرنگاران خوانده بود.

۱۳۹۶-۱۰-۰۷ ۱۳۹۶-۱۰-۰۷
کوکچه پرس