«عطامحمدنور»: ریاست جمهوری افغانستان برای برکناری‌ام از ارتش استفاده کرد

والی بلخ اعلام کرد ارگ ریاست جمهوری افغانستان با استفاده از ارتش این کشور به برکناری وی اقدام کرد اما ۹۰ درصد از نیروهای ارتش با اعمال خشونت برای تغییر رهبری در ولایت بلخ مخالفت کردند.

121 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۹ جدی ۱۳۹۶ - ۷:۳۱ بعد از ظهر
«عطامحمدنور»: ریاست جمهوری افغانستان برای برکناری‌ام از ارتش استفاده کرد

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در نشست خبری اعلام کرد که هنوز والی بلخ است و تمام امور اداری آن را به پیش می‌برد. وی تصریح کرد: تا زمانی که ارگ(کاخ) ریاست جمهوری افغانستان درباره برکناری من با رهبری حزب جمعیت اسلامی به تفاهم نرسد در نتیجه از ولایت بلخ کناره‌گیری نخواهد کرد.

عطامحمد نور اظهار داشت: ارگ ریاست جمهوری افغانستان تلاش کرد تا توسط ارتش و با استفاده از زور اقدام به تغییر رهبری در ولایت بلخ کند اما ۹۰ درصد از افسران و سربازان ارتش با این تصمیم حکومت مرکزی مخالفت کردند.

وی افزود: وزارت دفاع افغانستان فرمانده سپاه ۲۰۹ شاهین را به کابل دعوت کرد و از او خواست تا نیروهای ارتش را در این ولایت در حالت آماده باش و برخورد قرار دهد اما حدود ۹۰ درصد از افسران و سربازان ارتش با این موضوع مخالفت کردند.

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان اظهار داشت که خواستار تغییر صلح آمیز رهبری در ولایت بلخ است و نمی‌خواهد که این مسئله به خشونت کشیده شود و حتی یک گلوله به سمت مردم شلیک شود اما در صورت اعمال زور ناچار به دفاع خواهد بود.

والی بلخ خاطرنشان کرد: پیش از اعلام استعفای من توسط ارگ ریاست جمهوری افغانستان، هشدار داده بودم اما آنها با این بهانه که آبروی ارگ ریاست جمهوری در خطر است بر لزوم کناره‌گیری من تاکید می‌کنند اما این یک دروغ است زیرا آنها عواقب آن را می‌دانستند. عطامحمد نور در پخش زنده آریانیوز گفت: تنها حزب جمعیت اسلامی افغانستان درباره کناره‌گیری وی از ولایت بلخ توانایی تصمیم‌گیری دارد در غیر این صورت تا پایان حکومت وحدت ملی به عنوان والی رسمی بلخ به فعالیت ادامه خواهم داد.

وی افزود: ولایت بلخ از با ثبات ترین ولایت افغانستان است و از این دستاورد دفاع خواهد کرد. والی بلخ با اشاره به اهداف پشت پرده برکناری‌اش توسط ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفت اشرف غنی برای دستیابی به منابع مالی، بندر، معادن و اهداف امنیتی به دنبال برکناری وی است.

عطامحمد نور به صراحت گفت ریاست اجرایی دولت افغانستان نیز حامیان من نگران است، زیرا برای کاندیداتوری  از اینکه رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان و شوراهای محلی و متحد این حزب از من حمایت می‌کنند و من برای کاندیداتوری در ریاست جمهوری اعلام آمادگی کردم، نگران است. وی تصریح کرد سفرش به انگلیس و دیدارش با مقامات سایر کشورهای اروپایی نیز سبب تشدید نگرانی شده است و موجب شده تا برای کناره گیری از ولایت بلخ توطئه کنند.

والی بلخ گفت: نمی خواهم اشتباهاتی را انجام دهم که سبب انزوای خودم شود، دولت افغانستان از جرات، نفوذ و کاندید شدنم در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان نگران است.

وی افزود: پیش‌شرطهای من برای کناره گیری از ولایت بلخ و افرادی که باید به عنوان والی و فرمانده این ولایت پس از من تعیین شوند به ارگ ریاست جمهوری ارائه شده است.

عطامحمد نور تاکید کرد به گروه تروریستی داعش اجازه نخواهد داد که در این ولایت نفوذ کند و به نوامیس مردم بی حرمتی کند. با این حال اگر تفاهم انجام شود از ولایت کنا اما در صورت تفاهم از این ولایت کنار رفته و به عنوان اپوزیسیون دولت افغانستان به فعالیت ادامه خواهد داد. «ذبیح‌الله فطرت» روز گذشته معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان از احتمال آغاز مذاکرات رهبری این حزب با ارگ ریاست جمهوری افغانستان در این کشور خبر داده بود.

از سوی دیگر، برخی از منابع خبری نیز گزارش دادند امروز نخستین روزی است که عطامحمدنور پس از تشدید اختلافات و اعلام استعفایش از سوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در دفتر کار خود در ولایت بلخ حاضر شده است.

۱۳۹۶-۱۰-۰۹ ۱۳۹۶-۱۰-۰۹
کوکچه پرس