مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان

اخاذی طالبان در نیمروز از خودروهای باری، آزادی کودک ۱۲ ساله از دست طالبان، کشته و زخمی شدن 5 شبه نظامی در ولایت قندوز و ورورد مقامات ارشد امنیتی افغانستان به غزنی مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز یکشنبه 17 دی افغانستان است.

107 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۷ جدی ۱۳۹۶ - ۵:۴۰ بعد از ظهر
مهم‌ترین رویدادهای امنیتی امروز افغانستان

اخاذی طالبان در نیمروز از خودروهای باربری

فرمانده پلیس ولایت نیمروز گفت: به تازگی طالبان فرم‌هایی را در این ولایت منتشر کرده اند که خودروهای باربری باید به آنها مالیات بدهند.

«خواجه جیلانی ابوبکر» فرمانده پلیس ولایت نیمروز در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای تاکید کردند که رهبری این گروه تصمیم گرفته از این پس از خودروهای باربری که از مسیر نیمروز می‌گذرند مالیات دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در فرم گمرکی طالبان به نوع کالا و همچنین محصولی که باید به آنها پرداخت شود نیز اشاره شده است، افزود: طالبان اعلام کرده که در منطقه دهمزنگ در شهرستان دلارام نیمروز گمرک خود را ایجاد کرد.

آزادی کودک ۱۲ ساله در میدان وردک از دست طالبان

مسئولان محلی میدان وردک از آزادی کودکی ۱۲ ساله که توسط طالبان در کابل ربوده شده بود، خبر دادند.

مسئولان محلی ولایت میدان وردک اعلام کردند که طی عملیات نیروهای پلیس، یک کودک ۱۲ ساله که اعضای طالبان قصد داشتند از وی در حمله انتحاری استفاده کنند، آزاد شده است.

در اطلاعیه دفتر مطبوعاتی ولایت میدان وردک آمده است که این کودک چندی قبل از سوی اعضای طالبان ربوده شده بود که به تازگی در عملیات نیروهای پلیس آزاد شد.

کشته شدن دو تن در هرات بر اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس

مقامات امنیتی ولایت هرات اعلام کردند که دو ساکن این ولایت امروز بر اثر شلیک گلوله در منطقه شیدایی هرات به قتل رسیده‌اند.

 عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پلیس هرات گفت که هیاتی برای بررسی این رویداد به محل اعزام شده است.

به گفته او، این رویداد به احتمال زیاد بر اساس خصومت‌های شخصی رخ داده است.

حمله تروریست‌های داعشی به چند پاسگاه امنیتی در کنر

مقامات محلی در ولایت کنر اعلام کردند که تروریست‌های داعشی به چند پاسگاه امنیتی در شهرستان چوکی این ولایت حمله کردند.

 جمعه گل همت فرمانده پلیس ولایت کنر گفت که تروریست‌های داعشی حوالی ساعت ۶:۰۰ صبح امروز ( یکشنبه ۱۷ جدی) به پاسگاه‌های امنیتی در منطقه چامبیل دره یو گل شهرستان چوکی حمله کردند.

کشته و زخمی شدن ۵ شبه نظامی در ولایت قندوز

در نتیجه یک عملیات مشترک در شهرستان خان آباد ولایت قندوز صبح امروز۳ شبه نظامی کشته شده و ۲ تن دیگر زخمی شدند.

 فرمانده این عملیات گفته است که این عملیات صبح امروز در مناطق توپ شهرستان خان آباد ولایت قندوز با نام پامیر۱۶ راه‌اندازی شده است که تاکنون ۳ شبه نظامی کشته شده و۲ تن دیگر زخمی شدند.

کشته و زخمی شدن ۲ تن بر اثر درگیری طالبان و پلیس در فراه

گل‌بهار مجاهد فرمانده امنیتی پلیس فراه اعلام کرد که صبح امروز یکشنبه ۱۷ جدی ۹۶ طالبان در منطقه چکان شهرستان بالابلوک، یک خودوری مسافربری را متوقف کرده و قصد داشتند شماری از مسافران را با خود ببرند.

به گزارش فارس، فرمانده امنیتی پلیس فراه افزوده است که در این درگیری یک سرباز کشته و یک تن دیگر نیز زخمی شده اما به مردم غیرنظامی آسیبی نرسیده و خودوری مسافربری به سمت مقصد خود حرکت کرده است.

ورود مقامات ارشد امنیتی افغانستان به غزنی

مقامات ارشد امنیتی و دفاعی افغانستان برای بررسی پیشرفت عملیات طوفان صحرا که از سوی نیروهای امنیتی با هدف سرکوب تروریست‌ها در ولایت غزنی راه‌اندازی شده وارد این ولایت شدند.

 مراد علی مراد معاون ارشد امنیتی وزارت کشور افغانستان، محمدشریف یفتلی رئیس ستاد ارتش، معاون ولایتی ریاست عمومی امنیت ملی و یکی از مقامات قضایی وارد ولایت غزنی شده اند.

وزارت کشور افغانستان گفته است که این مقامات ارشد امنیتی و دفاعی در دیدار با مقامات محلی ولایت غزنی، وضعیت امنیتی در این ولایت را بررسی کرده‌اند.

۱۳۹۶-۱۰-۱۷ ۱۳۹۶-۱۰-۱۷
کوکچه پرس