تأیید پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت کندهار

59 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۹ جدی ۱۳۹۶ - ۹:۲۳ قبل از ظهر
تأیید پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت کندهار

تأیید پروژه تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی در ولایت کندهار 15b9eaf8c-1dde-4924-98ec-2b2d4f1cda25

اجمل حمید عبدالرحیمزی، رئیس روابط عامه و سخنگوی وزارت مالیه گفت: به صورت مجموعی بالای این پروژه ۳۹ میلیون دالر امریکائی سرمایه گذاری می گردد که سهم حکومت در این بخش ۱۴ میلیون دالر امریکائی می باشد.

رئیس روابط عامه وزارت مالیه در رابطه گفت:” در بیستُمین شورای عالی اقتصادی در رابطه به پروژۀ تولید ۳۰ میگاوات برق آفتابی کندهار، کانال زمینداور ولایت هلمند وطرح مشارکت عامه و خصوصی در مورد ایجاد پارکینگ های کنار جاده ای در شهر کابل بحث همه جانبه صورت گرفته و تصامیم لازم اتخاذ گردید.”

وی افزود: بیش از ۳۰ کمپنی علاقمندی شان را به این پروژه اظهار نمودند که براساس ارزیابی تخنیکی آفرهای ارائه شده و پرپوزل مالی، دو کمپنی از لحاظ تخنیکی، مالی و اسناد تدارکاتی، واجد شرایط شناخته شدند و بعد از عقد قرار داد در مدت یکسال این پروژه به اتمام خواهد رسید.

اعمار کانال زمین‌داور هلمند در قسمت احداث بخش دوم بند کجکی نیز تأثیر مثبت داشته و این کانال از بند کجکی شروع به طول ۵۰ کیلومتر امتداد میابد و با تطبیق این طرح، ۱۶۴۰۰ هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد.

همچنان، جلسه شورای عالی اقتصادی ، پس از بحث‌های همه‌جانبه فیصله کرد که وزارت زراعت و مالداری، مطالعات امکان‌سنجی پروژۀ مذکور را شروع کند و کارها را در این زمینه تسریع ببخشد.

شورای عالی اقتصادی در رابطه به این طرح بحث نموده و فیصله بعمل آمد تامدل‌های مختلف در این زمینه مورد مطالعه قرار گیرند که با تطبیق این طرح، شهر کابل صاحب یک سیستم منظم و استندرد پارکینگ‌ها خواهد شد و دولت از این طریق، سالانه ۱.۳ میلیون دالر به صورت مستقیم عواید به دست خواهد آورد.

قابل تذکر است که مطابق به پالیسی جدی وزارت مالیه فیصله و تصامیم شورای عالی اقتصادی به شکل متداوم از طریق کنفرانس مطبوعاتی در مرکز رسانه های حکومت با مردم شریک می گردد.

منبع: ودصم

۱۳۹۶-۱۰-۱۹ ۱۳۹۶-۱۰-۱۹
کوکچه پرس