ترکیه به ایران و روسیه هشدار داد!

وزیر خارجه ترکیه ضمن «وحشیانه» خواندن حملات هوایی دولت سوریه به ادلب، از ایران و روسیه خواست به وظایف خود جهت حفظ آتش‌بس در این کشور عمل کنند.

102 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۰ جدی ۱۳۹۶ - ۲:۱۲ بعد از ظهر

«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (چهارشنبه) گفت روسیه و ایران باید مانع حملات هوایی دولت سوریه به معارضان شوند.

چاووش‌اوغلو طی مصاحبه با خبرگزاری «آناتولی» بیان کرد دولت سوریه به بهانه مبارزه با گروه تروریستی «جبهه النصره»، غیرنظامیان را در ادلب بمباران می‌کند.

وی با بیان اینکه این بمباران‌ها باید متوقف شود، از ایران و روسیه خواست به وظایف خود به عنوان کشورهای ضامن (آتش‌بس) در مذاکرات آستانه عمل کرده و مانع حملات هوایی دولت سوریه شوند.

وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام خبر ساخت چهارمین پست دیدبانی ارتش این کشور در ادلب، تاکید کرد لیست شرکت‌کنندگان در کنگره مردمی سوریه در شهر «سوچی» روسیه باید با توافق همه طرف‌ها تهیه شود.

چاووش‌اوغلو اضافه کرد که ترکیه در نشستی که شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) در آن حاضر باشند، شرکت نمی‌کند.

وی همچنین گفت که بعد از نشست سوچی، با کشورهای هم‌نظر، نشستی درباره سوریه در ترکیه برگزار خواهند کرد.

وزیر خارجه ترکیه  افزود که نقض آتش‌بس توسط دولت سوریه، با پشتیبانی و حمایت ایران و روسیه انجام شده و آن دو کشور مسئول حملات هوایی به ادلب و کشتار غیرنظامیان هستند.

چاووش‌اوغلو با دفاع از عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه گفت هدف این کشور حفظ تمامیت ارضی، تامین امنیت و زمینه‌چینی برای انتخابات دموکراتیک در سوریه است.

روز گذشته (سه‌شنبه) نیز وزارت خارجه ترکیه سفیران ایران و روسیه را برای اعتراض به عملیات آزادسازی ادلب احضار کرده بود.

توافق «کاهش تنش» در سوریه که چهارم ماه می ۲۰۱۷ در «آستانه» محل مذاکرات صلح سوریه موسوم به «مذاکرات آستانه» میان روسیه، ایران و ترکیه به عنوان ضامن‌های آتش‌بس در سوریه (میان ارتش و نیروهای معارض مسلح) امضا شد، شامل چهار منطقه اصلی جنوب (درعا-قنیطره)، دمشق (و ریف دمشق)، حمص (و ریف حمص) و ادلب (+مناطقی از استان حلب) می‌شود.

چاووش‌اوغلو: ایران و روسیه به مسئولیت خود در سوریه عمل کنند
مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه از ایران و و روسیه به عنوان دو کشور ضامن آتش بس در سوریه خواست تا به مسئولیت‌ها و تعهدات خود در این زمینه عمل کنند.
۱۰٫۰۱٫۲۰۱۸
۱۳۹۶-۱۰-۲۰ ۱۳۹۶-۱۰-۲۰
کوکچه پرس