تقاضای پناهندگی در آلمان حدود یازده ماه طول می کشد

پناهجویان باید به طور متوسط ۱۰،۷ ماه برای تصمیم گیری در مورد درخواست های شان در آلمان منتظر بمانند. اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان، طولانی بودن این مدت را با دو عامل اصلی استدلال می کند.

125 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۱ جدی ۱۳۹۶ - ۲:۲۸ بعد از ظهر

زمان رسیدگی به درخواست های پناهجویان در آلمان به طور قابل توجهی طولانی تر از سال ۲۰۱۶ است. در آن زمان پناهجویان مجبور بودند برای تصمیم گیری روی تقاضاهای شان به طور متوسط ​​۷،۱ ماه منتظر بمانند. روزنامه آلمانی ” نویر اوسنابروکه ساینوگ” به قول از اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان این مطلب را گزارش داده است. پس از بحران پناهندگان در سال ۲۰۱۵، ​​زمان رسیدگی به درخواست های پناهجویان افزایش یافت و حتی در ماه می سال ۲۰۱۷ به ۱۱،۱ ماه رسیده بود. در سال ۲۰۱۵ زمان رسیدگی به پرونده یک پناهجو تنها ۵،۲ ماه را در بر می گرفت.

پس زمینه طولانی شدن این روند، شمار زیادی پرونده های انبار شده پناهجویان و همچنین پیچیدگی موارد عنوان شده است. اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان (بامف) گفته است که “یکی از دلایل طولانی شدن مدت رسیدگی به درخواستی ها، رسیدگی و پایان دادن به مواردی است که از دیر زمان در انتظار رسیدگی به سر می بردند.” این امر تنها از لحاظ آماری منجر به افزایش قابل توجهی شده است. این اداره در ادامه گفته است “موارد پیچیده ای که نیاز به تحقیق و یا حتی گزارش های طبی دارند، به طور طبیعی بیشتر طول می کشند.” بر اساس اطلاعات این اداره، همواره در جریان رسیدگی به درخواست های پناهجویان، مواردی پیش می آیند که پناهجو پاسپورت و یا دیگر اسناد در دست ندارند. به بیان بامف این امر هم سبب تاخیر در روند رسیدگی به درخواست های پناهجویان شده است.

Flüchtlingsheim - Berlin-Hellersdorf (picture-alliance/dpa/R. Schlesinger)یکی از اقامتگاه های پناهجویان در برلین.

به عنوان مثال، رسیدگی به درخواستی های پناهجویان از نایجریا (۱۴،۴ماه) و از سومالیا (۱۳،۶ماه)، بالاتر از حد وسط، دوام می کند. از سوی دیگر، بامف برای تقاضاهای پناهجویان از کشور های درگیر جنگ داخلی که شانس خوبی برای ارائه پناهندگی دارند، به طور موقت اولویت داده است. در نتیجه، مدت انتظار برای پناهجویان از سوریه ۷ ماه طول می کشد. به همین ترتیب، از اریتریا ۸،۳  ماه و از عراق ۹،۱ ماه زمان گیر بوده است. بر اساس روش های جدید بررسی پرونده پناهندگی، در خواستی های پناهندگی که در سال ۲۰۱۷ ارائه گردیده اند، رسیدگی به آنها به طور متوسط دو ماه طول می کشد.

بر اساس گزارش این روزنامه، پس از کودتای ناکام ترکیه در ماه جولای سال ۲۰۱۶، با وجودی که اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی آلمان اکثریت درخواست های پناهندگی ترک ها را رد می کند با آنهم شمار بیشتری از ترک ها در آلمان پناهندگی بدست می آورند. میزان حفاظت برای اتباع ترک در پایان ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ حدود ۲۷ درصد عنوان شده است در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۶ تنها ۸،۲ درصد بود. از ماه جنوری تا پایان ماه نوامبر، بامف روی پرونده ای مجموعی ۱۱ هزار و ۷۱۲ درخواست پناهندگی ترک ها تصمیم گیری کرده است. این آمار به گونه چشمگیر نسبت به سال ۲۰۱۶ که ۱۸۳۷ تن بود، بیشتر می باشد. این اداره در مورد دلایل قبولی و یا رد درخواست های پناهندگی ترک ها، اظهار نظری نکرده است. با این همه، بامف افزوده است که تصمیم روی هر پرونده بنابر دلایل فردی صورت می گیرد.

۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۱۳۹۶-۱۰-۲۱
کوکچه پرس