ازبکستان به افغانستان اتوبوس و تراکتور اهدا کرد

مراسم تحویل کمک‌های بلاعوض ازبکستان از جمله 25 دستگاه اتوبوس و 3 دستگاه تراکتور به افغانستان در شهر «حیرتان» برگزار شد.

125 نمایش هاکوکچه پرسآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۳ جدی ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵ قبل از ظهر

 مراسم تحویل کمک‌های بلاعوض ازبکستان از جمله ۲۵ دستگاه اتوبوس و ۳ دستگاه تراکتور به افغانستان  در شهر «حیرتان» برگزار شد.

در این مراسم هیئت ازبک به سرپرستی «عصمت‌الله ایرگشوف» نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در مسایل افغانستان حضور داشت.

ایرگشوف در این مراسم گفت: ازبکستان برای توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط دوجانبه، گسترش بیش از پیش همکاری‌های متقابل با افغانستان در تمام زمینه‌ها اولویت‌ قائل است.

نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در مسایل افغانستان افزود: ازبکستان خواستار برقراری سریع صلح، ثبات در بین افغان‌ها و ادامه کمک‌های همه جانبه برای بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی و حمل و نقلی این کشور است.

مقامات ۲ کشور در این مراسم ابراز امیدواری کردند که سهم کوچک ازبکستان در امر بازسازی اقتصادی افغانستان برای بهبود سطح زندگی مردم این کشور و بازگشت آنها به مسیر توسعه صلح آمیز کمک کند.

نمایندگان رسمی افغانستان نیز در این مراسم با رضایت کامل بر تمایل توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط ۲ کشور در تمام زمینه‌ها تاکید کردند.

همچنین در استان «سرخان دریا» برای آموزش شهروندان افغانستان مرکز آموزشی مخصوص ایجاد شده که در تاریخ ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی نزدیک به ۱۰۰ نفر از دانشجویان افغانی وارد این مرکز می‌شوند.

هم‌اکنون در ازبکستان ۷۰ واحد شرکت با مشارکت سرمایه سرمایه‌گذاران کشور همسایه از جمله ۲۰ شرکت با ۱۰۰ درصد سرمایه افغانی در زمینه‌های خدمات و عملیات تجارتی و همچنین تولید مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند.

ازبکستان به افغانستان برق، میوه و سبزیجات، فرآورده‌های نفت و کود صادر می‌کند.

افغانستان استقلال ازبکستان را در تاریخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۳ اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

۱۳۹۶-۱۰-۲۳ ۱۳۹۶-۱۰-۲۳
کوکچه پرس