اعلامیه وزارت امور داخله در پیوند به حمله ترورستی در ولایت ننگرهار.

کوکچه پرس461 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۵ دلو ۱۳۹۶ - ۳:۴۱ قبل از ظهر

وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان حمله تروریستی امروز را بالای اداره موسسه محافظت از اطفال، را به شدت تقبیح و محکوم نموده و عاملان این رویداد را دشمنان شکست خورده مردم افغانستان میداند که توان مقابله با نیروهای امنیتی کشور را از دست داده اند.

حوالی ساعت ۹ قبل از ظهر امروز یک فرد انتحار کننده با استفاده از یک عراده واسطه، حمله انتحاری را در مقابل اداره موسسه محافظت از اطفال، در حوزه سوم امنیتی، شهر ننگرهار انجام داد که متعاقبآ به تعداد ۴ تن از مهاجمین مسلح داخل تعمیر موسسه متذکره گردیدند، نیروهای امنیتی به موقع ساحه مربوطه را تحت پلان های عملیاتی و اوپراتیفی خود قرار داد و تا بعد از ظهر همین روز تمام مهاجمین را سرکوب و از بین بردند، در نتیجه نیروهای شجاع و دلیر امنیتی توانستند که جان بیش از ۴۶ تن از هموطنان ما را که در داخل موسسه گیر مانده بودند نجات بدهد. متاسفانه در این رویداد از طرف دشمنان قسم خورده مردم افغانستان به تعداد ۶ تن جام شهادت نوشیدند، که مشمول یک فرد ملکی ۳ کارمند موسسه متذکره و ۲ تن از نیروهای امنیتی می باشند. هم چنان به تعداد ۲۴ تن از افراد ملکی نیز مجروح گردیده اند، که مجروحین به اسرع وقت به شفاخانه انتقال و به تعداد ۱۸ تن از آنها بعد از تداوی مرخص گردیده است.

منابع محلی ولایت ننگرهار اعلام کرده‌اند که عملیات پاکسازی دفتر خیریه حمایت از کودکان پس از یازده ساعت درگیری و با کشته شدن آخرین مهاجم به پایان رسید. در نتیجه این حمله سه کارمند این سازمان خیریه کشته شدند.

به گفته عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار در حمله شماری از مهاجمان مسلح به این دفتر ۴ نفر کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند.

سازمان خیریه حمایت از کودکان با تأیید کشته شدن ۳ نفر از کارمندانش اعلام کرده که این سازمان به دلیل نگرانی از امنیت کارمندان فعالیت خود را در سراسر افغانستان به حالت تعلیق در آورده است.

این نهاد با نشر خبرنامه‌ای افزوده که افغانستان یکی از خطرناکترین مکان‌ها در جهان برای کودکان و فعالیت‌های نهادهای امداد است.

مقامات در ننگرهار گفته‌اند که دست در این حمله که حوالی ساعت ۹ بامداد شروع شد، دست کم ۴ مهاجم انتحاری شرکت داشتند که همه آنها در درگیری با نیروهای ویژه ارتش افغانستان کشته شدند.

به گفته آنها نیروهای ویژه افغان ۴۵ کارمند این موسسه را که در اتاق امن این ساختمان مخفی شده بودند، نجات دادند.

به گفته این منابع در ابتدا انفجاری انتحاری در ورودی این ساختمان رخ‌داده و بعد مهاجمان مسلح وارد ساختمان شدند.

گفته شده ساختمانی که در همسایگی دفتر سازمان خیریه حمایت از کودکان، که متعلق به یک سازمان خیریه دیگر خارجی است، آتش گرفته است.

پلیس ننگرهار به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته بود که مهاجمان چهار نفر بوده‌اند که یک نفر آنان در ورودی خود را منفجر و سه نفر وارد ساختمان شدند.

منابع محلی به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته بودند که در زمان حمله حدود ۵۰ کارمند در داخل این ساختمان بوده‌اند.

نهاد خیریه حمایت از کودکان نیز با نشر خبرنامه‌ای حمله به دفتر این نهاد را “شوک‌آور” توصیف کرده و افزوده که این حمله صبح امروز(چهارشنبه چهارم دلو/ بهمن) حوالی ساعت ۹ به وقت محلی رخ‌داده‌است.

در این خبرنامه این نهاد از وضعیت امنیتی کارمندانش ابراز نگرانی کرده‌است.

گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته ولی گروه طالبان اعلام کرده که این حمله ربطی به آنان ندارد.

دفتر خیریه حمایت از کودکان یک نهاد غیر دولتی بین‌المللی است که در ۱۲۰ کشور جهان از سال ۱۹۱۹ تاکنون فعالیت دارد. این نهاد از سال ۱۹۷۶ تاکنون در افغانستان فعالیت دارد و اکنون در ۱۶ ولایت از ۳۴ ولایت این کشور فعال است.

به گفته این نهاد حدود ۷۰۰ هزار کودک تحت پوشش این نهاد خیریه در افغانستان قرار دارند.

افغانستان
افغانستان
افغانستان
۱۳۹۶-۱۱-۰۵ ۱۳۹۶-۱۱-۰۵
کوکچه پرس