زلزله ۶٫۱ ریشتری کابل و دیگر هیچ

کوکچه پرس226 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۱ دلو ۱۳۹۶ - ۴:۰۰ بعد از ظهر

به گزارش کوکچه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مرکز لرزه نگاری آمریکا حاکی است که ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه امروز در عمق ۱۸۶ کیلومتری زمین و در فاصله ۳۵ کیلومتری از شهرستان «خرم» در  بدخشان افغانستان زلزله ای به وقوع پیوست که موج آن علاوه بر شرق افغانستان در بخشی وسیعی از کشورهای پاکستان ؛ هند و تاجیکستان احساس شد.

مرسوم است بعد از خبرهایی از بلایای طبیعی مثل زلزله امروز نهادهایی امدادی وارد عمل شوند و ضمن ارایه گزارش میدانی از خسارت ها و تلفات احتمالی به فرآیندهای کمک رسانی بپردازند. اما در افغانستان مردم خود وارد صحنه شدند و خود را درمان کردند! در صحنه های انفجارهای تروریستی دیده می شود که شهروندان بدون این که از کسی انتظار داشته باشند یا منتظر کمک بمانند اقوام مجروح خود را با چرخ های دستی یا بر پشت خود حمل کرده و اگر جراحت زیاد باشد به بیمارستان و اگر کم باشد به خانه می بردند.

البته این به معنا نیست که نیروهای امدادی در صحنه حضور ندارند، بلکه ی حجم خسارت ناشی از این نوع حوادث اغلب خارج از ظرفیت این نیروهاست و مردم لازم می دانند که خود وارد عمل شوند.

حتی وقتی در کابل برف می بارد و اغلب خیابان های بدون روکش و خاکی، یخ می بندد و تردد از روی چاله ها و سرعت گیرهای متعدد همراه با لغزش برف دشوار می شود، هیچ فردی منتظر پاشیدن شن یا نمک نیست و به همین علت خود راه خویش را میان برف و یخ باز می کند.

در وقوع زلزله نیز کمتر شنیده یا گزارش می شود که تیمی برای بررسی میزان خسارت ، امداد یا کمک اعزام شود و اغلب اطلاع رسانی در مورد حوادثی مانند زلزله امروز تنها در همان خبر اولیه وقوع ختم می شود.

شدیدترین زلزله طی سال های اخیر در افغانستان به آبان ماه سال ۱۳۹۴ بر می گردد که با قدرت ۷٫۷ درجه در مقیاس قدرت درونی زمین ریشتر در همین بدخشان اتفاق افتاد . آن زلزله در عمق ۲۰۰ کیلومتری زمین رخ داد و بدون آنکه هرگز دقیق مشخص شود چقدر خسارت یا تلفات انسانی داشت تنها به استناد این خبر که ‘به دلیل عمق زیاد کانون لرزه، تلفات و خسارات اندک بود’، پرونده بسته شد.

زلزله پیش گفته در ولایت های «ننگرهار»، «کابل»، «کنر»، «تخار»، «بدخشان»، «بغلان» و «پنجشیر» احساس شد و منابع محلی از تلفات انسانی و خسارت مالی زیاد آن خبر دادند و جمع بندی های آخر مشخص کرد که در آن زمین لرزه ۱۱۵ تن کشته و ۵۳۸ تن دیگر مجروح شدند و همچنین ۷ هزارو ۶۳۰ منزل مسکونی آسیب دیده بود.

در مورد زلزله ۶ یک دهم ریشتری امروز نیز تاکنون گزارشی از میزان خسارت یا تعداد جانباختگان از سوی مراجع ذیربط به دست نیامده است و احتمال دریافت آن در ساعات آینده ممکن است اما به طور معمول در افغانستان در این نوع رخدادها خبر همان وقوع زلزله ۶٫۱ ریشتری است و دیگر هیچ !

۱۳۹۶-۱۱-۱۱
کوکچه پرس