مردم افغانستان در اعتراض به سیاستهای پاکستان راهپیمایی کردند

شماری از شهروندان کشور بدلیل افزایش حمله های هراس افگنانه در کشور و نیز انتقاد از ادامۀ حمایت پاکستان از هراس افگنان، در کابل دست به تظاهرات زدند.

کوکچه پرس270 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۱۳ دلو ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷ قبل از ظهر

ویدا ساغری، یکی از این معترضان گفت: «ما، در برابر سفارت پاکستان آمدیم تا به حکومت بگوییم که از پاکستان بخواهد که دیگر از طالبان پشتیبانی نکند.»

محمد معصوم، معترض دیگر نیز بیان داشت: «پاکستان طالبانی را که هر روز جوانان را می کشند حمایت می کند ما دیگر به گفته های پاکستان اعتماد نداریم.»

آنان، همچنان از حکومت می خواهند تا روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی اش را با پاکستان قطع نماید و نیز شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید اجازۀ عملیات های هوایی و زمینی را بر پایگاه های هراس افگنان در داخل خاک پاکستان صادر کند: «حکومت، دیگر نباید با پاکستان رابطه داشته باشد. پاکستان حامی تروریزم است.»

این معترضان، به رسم اعتراض، پرچم پاکستان را آتش زدند؛ اما شماری دیگر از آنان گونۀ  اشتباه پرچم «نایجریا» را نیز به آتش کشیدند.

این در حالی است که پس از رویداد مرگ بار روز شنبه که در آن دست کم ۱۰۳ تن جان باختند و ۲۳۵ تن دیگر زخمی شدند، ویس احمد برمک، وزیر داخله و معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان، به پاکستان رفتند و به گفتۀ این دو مقام امنیتی، مدارک “غیرقابل انکار” از دست داشتن پاکستان در حمله ها در افغانستان را به اسلام آباد پیش کش کرده اند.

آنان، پس از برگشت از پاکستان، امروز در یک نشست خبری مشترک در کابل، گفتند که از مقام های پاکستانی خواسته اند که در برابر هراس افگنانی که به گفتۀ آنان در خاک این کشور فعالیت دارند، به صورت آنی دست به کار شوند.

معصوم استانکزی اما گفت که قرار است یک هیئت از پاکستان نیز به کابل بیاید و در موضوع یاد شده، بیشتر گفت وگو کنند.

همزمان با این، شماری دیگر از شهروندان کشور، در نکوهش به حمله های اخیر هراس افگنان در پایتخت و کشتار غیرنظامیان، در پارک شهر نو کابل، تجمع اعتراضی داشتند.

آنان، از آن چه ناتوانی و ضعف حکومت در مهار حمله های هراس افگنان می دانند، انتقاد کردند و برضد رهبران و مسؤولان امنیتی شعار می دادند: «خسته شدم از این که مادران هر روز در سوگ از دست دادن فرزندان شان گریه می کنند، خسته شدم از این حکومت بی کفایت و بی مسؤولیت.»

این معترضان، مسیر راه پارک شهر نو تا چهار راهی صدارت را با سردادن شعارهای ضد حکومتی پیموند و با رسیدن به محل رویداد مرگ بار روز شنبه، به یاد قربانیان این رویداد دعا خواندند.

کابل، پس از رویدادهای هراس افگنانۀ اخیر، فضای وحشت و نگران کننده یی به خود گرفته است؛ چنانکه بسیاری از شهروندان، کمتر به گشت و گذار می پردازند و از شکننده بودن وضعیت امنیتی در شهر به گونۀ جدی نگران استند.

۱۳۹۶-۱۱-۱۳ ۱۳۹۶-۱۱-۱۳
کوکچه پرس