اسلام آباد می پذیرد که طالبان از خاک آن کشور به افغانستان استفاده مي کند /تحليل

کوکچه پرس160 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۵ دلو ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰ قبل از ظهر
اسلام آباد می پذیرد که طالبان از خاک آن کشور به افغانستان استفاده مي کند /تحليل

سفر هيات پاکستان به کابل درحالي صورت گرفته است که هفته گذشته «ويس احمد برمک» وزير کشور و « محمد معصوم استانکزي » Mohammed Masoom Stanekzai رييس اداره امنيت ملي افغانستان به اسلام آباد سفر کردند. معصوم استانکزي درکنفرانس خبري در اسلام آباد اعلام کرد، گروه طالبان يک گروه تروريستي است و دولت پاکستان بايد بر اساس شواهد و مدارکي که کابل به اسلام آباد ارائه کرده است، با اين گروه در خاک خود مقابله کند. مقامات امنيتي افغان اعلام کردند ،قرار است پاکستان اسناد و شواهد ارائه شده را مورد بررسي قرار دهد و نتايج آن را به دولت افغانستان اعلام کند.

اگرچه در سفر اين هيات پاکستاني به کابل،اختلافات دو جانبه هم بررسي شد اما دليل اصلي حضور اين هيات در افغانستان،اتهام اين کشور به پاکستان درباره دخالت در حملات اخير تروريستي در شهرکابل است که گروه طالبان آنرا بر عهده گرفت. اعتراض به پاکستان و اتهام به اين کشور درباره دخالت درحملات تروريستي در کابل تنها به دولت افغانستان محدود نشده و مردم پايتخت اين کشورنيز با برگزاري راهپيمايي به سياست هاي اسلام آباد بشدت اعتراض کردند.

نکته جالب در مناقشه پاکستان و افغانستان پس از حملات اخير تروريستي در کابل،سفر غير منتظره دو مقام ارشد امنيتي اين کشور شامل وزير کشور و رئيس اداره امنيت ملي افغانستان به اسلام آباد بود.

اين براي اولين بار بود که پس ازوقوع حملات تروريستي در افغانستان،دولت اين کشور هياتي را براي اعتراض به آنچه حمايت اسلام آباد از تروريست ها در افغانستان مي داند،به پاکستان اعزام کرد.

اشاره ويس احمد برمک وزير کشور افغانستان در کنفرانس خبري پس از بازگشت از پاکستان درباره اين که دولت اين کشور پذيرفته که گروه طالبان از خاک پاکستان براي حمله به افغانستان استفاده مي کند،نشان مي دهد که اسلام آباد در اثر فشارهاي بين المللي ومنطقه اي ظاهرا قرار است در رويکردهاي خود تغييراتي ايجاد کند.

چنانچه نقل قول وزير کشورافغانستان از سوي مقامات پاکستان تکذيب نشود،مي توان گفت که اسلام آباد در رويکرد جديد خود در قبال آن کشور تلاش کند تا شفافيت و صداقت را جايگرين ابهام و تکذيب در خصوص تعامل يا نوع مواجهه با گروه طالبان کند. به همين دليل است که سفر هياتي از مقامات سياسي و نظامي پاکستان به کابل بسيار مهم ارزيابي شده است،زيرا چنانچه اسلام آباد بپذيرد که طالبان از خاک آن کشور به افغانستان استفاده مي کند،زمينه براي همکاري و مبارزه مشترک دو کشور ضد افراط گرايي هم فراهم مي شود.

“عبدالرشيد آرين” کارشناس مسائل سياسي مي گويد،اگر پاکستان عکس‌العمل مثبت نشان دهد و در همکاري با جامعه جهاني بر گروه‌هاي داعش و طالبان فشار وارد کند،تاثيرات مثبت و خوب بر اوضاع افغانستان خواهد داشت. اگر چه اين گمانه هم مطرح است که پاکستان مي تواند با وجود پذيرش استفاده طالبان از خاک اين کشور ضد افغانستان ،اقدامي عليه اين گروه انجام ندهد اما صرف قبول اين مسئله که تا پيش از اين از سوي پاکستان بي اساس خوانده مي شد،مي تواند فشارهاي بين المللي بر اسلام آباد را بشدت افزايش دهد.

۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۳۹۶-۱۱-۱۵
کوکچه پرس