مونته نگرو به افغانستان و کوزوو نیرو اعزام می کند

شورای دفاع و امنیت مونته نگرو در نشستی تصمیم گرفت که 40 نیرو به ماموریت های بین المللی در افغانستان به صورت چرخشی و یک ستاد افسری را در ماموریت نیروهای بین المللی کی فور مستقر در کوزوو اعزام کند.

کوکچه پرس194 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۱۵ دلو ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴ قبل از ظهر

در این نشست همچنین گزارش مربوط به شرکت نیروهای ارتش مونته نگرو در تمرینات بین المللی در سال ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاد مربوط به ادامه شرکت نیروهای ارتش مونته نگرو در تمرینات بین المللی در سال ۲۰۱۸ که بر ادامه توسعه توانایی و تجربیات ارتش این کشور اهمیت دارد، بررسی و تصویب شد.

پیشنهادهای بررسی شده در شورای دفاع و امنیت مونته نگرو که در صدر آن فیلیپ وویانوویچ رئیس جمهویر قرار دارد، برای بررسی بین نمایندگان و تصویب به مجلس این کشور ارسال خواهد شد.

در نشست شورای دفاع و امنیت مونته نگرو علاوه بر رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس مجلس، وزیران دفاع و کشور و کفیل رئیس ستاد مشترک ارتش مونته نگرو نیز شرکت داشتند.

مونته نگرو از ماه مارس سال ۲۰۱۰ با اعزام ۳۹ نیرو در ماموریت ایساف در افغانستان حضور دارد.

مونته نگرو از کشورهای بالکان غربی که در سال ۲۰۱۷ به عنوان بیست و نهمین عضو ناتو پذیرفته شد، به تازگی خدمت نظام وظیفه (سربازی) اجباری را به داوطلبانه تغییر داده است.

دولت مونته نگرو عضو یوگسلاوی سابق، پس از ۱۴ سال خدمت سربازی اجباری در ارتش را لغو و آن را برای داوطلبان به مدت ۶ ماه اعلام کرد.

ارتش مونته نگرو به عنوان جوان ترین کشور اروپایی به طور نمادین از یک هزار و ۵۰۰ نظامی تشکیل شده است که از این تعداد ۵۱۲ تن سرباز، ۷۸۶ تن درجه دار و ۲۴۵ نفر بقیه افسر می باشند و بودجه نظامی آن در چارچوب یک کشور اروپایی ناچیز است.

مونته نگرو کشوری کوچک در منطقه بالکان واقع در کرانه دریای آدریاتیک پس از امضای سندی در ۳۰ اردیبشهت سال ۱۳۹۶، در ۱۵ خرداد همین سال (پنجم ژوئن ۲۰۱۷) طی مراسمی در وزارت امور خارجه آمریکا رسما به عضویت ناتو در آمد.

کارشناسان امور سیاسی و نظامی منطقه بالکان باور دارند که عضویت مونته نگرو در ناتو می تواند توازن نظامی و سیاسی در منطقه بالکان بین قدرت های بزرگ بخصوص در منطقه اروپای شرقی ایجاد کند که اکثر کشورهای آن در گذشته به شوروی سابق گرایش داشته اند.

مونته نگرو در همه پرسی سال ۲۰۰۶ با کسب آرای ۵۵٫۵ درصد به استقلال دست یافت و بدین صورت روند فروپاشی یوگسلاوی سابق که از ۱۹۹۱ شروع شده بود؛ با استقلال مونته نگرو کامل شد و این جمهوری پس از گذشت ۸۸ سال دوباره به استقلال دست یافت.

این کشور به لحاظ وسعت و جمعیت، کوچک ترین جمهوری یوگسلاوی سابق به شمار می رود که از لحاظ جغرافیایی در جنوب شرقی اروپا واقع شده و مساحت آن ۱۳٫۸۱۲ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۶۷۸ هزار و ۱۷۷ تن و پایتخت آن شهر «پودگوریستا» است.

۱۳۹۶-۱۱-۱۵ ۱۳۹۶-۱۱-۱۵
کوکچه پرس