انتخابات پارلمانی با تاخیر برگزار می‌شود

مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ این کشور بار دیگر به تعویق خواهد افتاد.

کوکچه پرس237 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۷ دلو ۱۳۹۶ - ۲:۵۰ بعد از ظهر

اکنون بیش از دو سال از تاریخ قانونی برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور گذشته و قرار است سال آینده با تاخیر سه ساله این انتخابات برگزار شود.

سید حفیظ هاشمی، یکی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به خبرنگاران گفت: به دلیل دو سه ماه زمانی که تلف شد انتخابات مطابق تقویم انتخاباتی قبلی برگزار نخواهد شد.

اعضای کمیسیون مستقل انتخابات پس از برطرف شدن رئیس پیشین آن، برای مدتی تکمیل نبود. کار کمیسیون در این مدت به دلیل این کمبود مختل شده بود.

به اساس آخرین تقویم کمیسیون مستقل انتخابات قرار بود انتخابات پارلمانی این کشور به تاریخ ۱۶ سرطان سال ۱۳۹۷ برگزار شود.

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات از مدت زمان تاخیر برگزاری انتخابات چیزی نگفت و افزود اکنون مطالعات فنی جریان دارد تا تقویمی غیرقابل تغییر و نهایی به زودی اعلام شود.

اگرچه شماری از کارشناسان پیش از این نیز با توجه به آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات، به تعویق افتادن دوباره این روند را پیش بینی کرده بودند.

مسایل امنیتی و بودجه‌ای برگزاری انتخابات دو نگرانی مهمی است که اعضای کمیسیون انتخابات بارها از آن یاد کردند.

برای برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان به گونه تخمینی به ۲۱۰ میلیون دلار نیاز است که تاکنون تامین نشده است

هاشمی می‌گوید برگزاری انتخابات تنها بر عهده این نهاد نیست و به همکاری ارگان‌های دیگر چون نهادهای امنیتی برای تامین امنیت، ارگان‌های محل برای تعیین حوزه‌های انتخاباتی و ریاست احصائیه ثبت احوال نفوس افغانستان برای مشخص شدن سرنوشت شناسنامه‌های الکترونیکی نیازمند است.

۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۳۹۶-۱۱-۱۷
کوکچه پرس