وزیر عدلیه: استفاده از کودکان در جرایم امنیتی افزایش یافته است

وزیر عدلیه افغانستان اعلام کرد: نسبت به چهار سال گذشته و به رغم کاهش 20 درصدی تعداد کودکان در جرایم مختلف جزایی؛ شاهد افزایش هشدار دهنده ای در استفاده از کودکان برای اقدامات مجرمانه در حوزه ضد امنیتی در داخل و خارج از کشور هستیم.

کوکچه پرس185 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۱۷ دلو ۱۳۹۶ - ۶:۳۲ بعد از ظهر

به گزارش کوکچه، «عبدالبصیر انور» وزیر عدلیه افغانستان روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی در کابل با اعلام این خبر افزود که اکنون تعداد شمار کودکان در بازداشت ؛ ۷۸۴ تن است که ۸۰ تن آنها دختر و باقی پسر هستند و این افراد در مراکز اصلاح بسر می برند.

وزیر عدلیه افغانستان در این نشست افزود: ۱۷۱ تن از آنها متهم به جرایم علیه امنیت ملی هستند ، ۱۵۰ کودک متهم به سرقت، ۱۲۳ تن متهم به قتل هستند.

انور گفت که ۱۹۹ تن از این کودکان در کابل ، ۹۸ تن در هرات و ۵۲ کودک در ننگرهار نگهداری می شوند.

به گفته وزیر عدلیه از سال ۱۳۹۳ تاکنون ۱۰ هزار و ۶۹۹ کودک متخلف در مرکز بازداشت، اصلاح و تربیت کودکان نگهداری شده اند و تحت تربیت قرار گرفته اند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش شمار کودکانی که جرایم امنیتی دارند و دستگیر می شوند، گفت: مراکز تربیت این کودکان با همکاری وزارت های آموزش و پرورش، اطلاعات و فرهنگ، وزارت کشور، کار و امور اجتماعی و مراکز حرفه و فن مسئولیت آموزش این افراد را بر عهده دارند. به گفته بصیر انور، ۱۰ مرکز مجهز در ۱۰ استان افغانستان بصورت نمونه ساخته شده و بزودی افتتاح می شوند.

وی خلاء موجود برای نقش آفرینی خانواده در جامعه افغانستان، کارکرد پلیس ، عملکرد دادگاه های ویژه کودکان و روند تربیت دوباره کودکان مجرم را مهم خواند و گفت که پلیس می تواند با هشدارهای پیشگیرانه به کودکان و خانواده های آنها از وقوع جرم بیشتر جلوگیری کند. در حملات انتحاری و تروریستی اخیر در افغانستان حضور کودکان و نوجوانان گزارش شده است که در برخی مواقع شنیده می شود این افراد از محموله هایی که حمل می کنند آگاهی ندارند.

۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۳۹۶-۱۱-۱۷
کوکچه پرس