نیم میلیون قربانی از افغانستان به دادگاه بین‌المللی جرایم کیفری شکایت کرد

تا کنون 180 برگۀ شکایت به نماینده‌گی از نیم میلیون قربانی از افغانستان به دادگاه بین‌المللی جرایم کیفری فرستاده شده است.

کوکچه پرس311 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۱۸ دلو ۱۳۹۶ - ۴:۴۵ بعد از ظهر

احسان قانع، پژوهشگر حقوق بین‌الملل و عضو گروه هماهنگی عدالت انتقالی به سلام‌وطندار می‌گوید، از میان نزدیک به ۲۰۰ برگه تنها یک برگه که از ۲۰ خانواده نماینده‌گی می‌کند، خواستار برگزاری دادگاه در افغانستان نیست.

آقای قانع می‌افزاید، بر بنیاد شواهد، دادگاه بین‌المللی کیفری ارادۀ رسیده‌گی به شکایت‌های قربانیان را دارد.

بر بنیاد چهار شاخه؛ جرایم ضد بشری و جرایم جنگی، عدم رسیده‌گی و ارادۀ حکومت‌ها به پرونده‌های ضد بشری، خواست قربانیان به حضور دادگاه در کشورشان و شدت و گسترده‌گی جرم، دادگاه بین‌المللی جرایم کیفری در پرونده‌های کیفری مداخله کرده و به آن‌ها رسیده‌گی می‌کند.

به گفتۀ اعضای گروه هماهنگی عدالت انتقالی در افغانستان، رسیده‌گی دادگاه بین‌المللی جرایم کیفری سبب می‌شود فرهنگ معافیت در افغانستان پایان یابد و از جانب دیگر این اقدام دادگاه به تمام گروه‌های تروریستی و افراد زورگو هشدار محسوب خواهد شد.

دادگاه بین‌المللی جرایم کیفری از دو ماه به این‌سو فعالیت خود را در افغانستان آغاز کرده است. هدف از آغاز فعالیت این دادگاه در کشور، بررسی جرایم ضد بشری و جرایم جنگی پس از سال ۲۰۰۳ میلادی در افغانستان است.

۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۱۳۹۶-۱۱-۱۸
کوکچه پرس