مرحله جدید همکاری و مشارکت اتحادیه اروپا با افغانستان

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه پس از نخستین نشست کمیته مشترک با افغانستان، در بیانیه ای از آغاز مرحله جدید همکاری و مشارکت با این کشور برای مردم افغانستان خبر داد.

کوکچه پرس210 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۹ دلو ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶ بعد از ظهر

به گزارش کوکچه در بیانیه اتحادیه اروپا با اعلام این مطلب آمده است: نخستین نشست کمیته مشترک اتحادیه اروپا – افغانستان که در چهارچوب ‘موافقتنامه همکاری اتحادیه اروپا – افغانستان برای مشارکت و توسعه’ تشکیل شده است، روز پنجشنبه در بروکسل برگزار شد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون رئیس کمیسیون اروپا پیش از این نشست دیدار دوجانبه ای با ‘اکلیل حکیمی’ وزیر دارایی افغانستان برگزار کرد و در این دیدار تعهد قوی اتحادیه اروپا برای ایجاد صلح و ثبات در افغانستان را مورد تاکید قرار داد.

بر اساس بیانیه اتحادیه اروپا، وزیر دارایی افغانستان همچنین در دیدار با ‘نوین میمیکا’ کمیسیونر همکاری و توسعه بین المللی اتحادیه اروپا، نقش این اتحادیه در توسعه پایدار در افغانستان و همچنین اهمیت دستور کار اصلاحات در افغانستان و حمایت های مرتبط اتحادیه اروپا برای تامین منافع مردم افغانستان را مورد بررسی قرار داد.

کمیته مشترک اتحادیه اروپا – افغانستان زمینه بررسی پیشرفت های حاصل شده در زمینه اجرای دستور کار اصلاحات در افغانستان که در کنفرانس افغانستان در اکتبر ۲۰۱۶ در بروکسل مورد موافقت قرار گرفته بود را فراهم می سازد. این کمیته همچنین در نشست امروز دو کارگروه خاص به منظور تقویت کار در موضوعات خاص تاسیس کرد. یکی از این کارگروه ها در زمینه حقوق بشر، حکمرانی خوب و مهاجرت و کارگروه دیگر در زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی فعالیت خواهد کرد.

در نشست امروز علاوه بر وزیر دارایی افغانستان، نمایندگان عالی رتبه ای از وزارتخانه های امور مهاجران، امور زنان، ارتباطات و فناوری اطلاعات، تجارت و همچنین سازمان هواپیمایی، بانک افغانستان و نمایندگی این کشور در اتحادیه اروپا حضور داشتند. نشست بعدی کمیته مشترک سال ۲۰۱۹ در کابل برگزار خواهد شد.

۱۳۹۶-۱۱-۱۹ ۱۳۹۶-۱۱-۱۹
کوکچه پرس