حمایت از صدای پشتون در پاکستان در خط منافع ملی ماست

رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در واکنش به ادامه تظاهرات اقوام پشتون در پاکستان اظهار داشت که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان همواره تلاش کرده تا با سوء استفاده از عناوین دین و مذهب اقوام پشتون در این کشور را تضعیف و سرکوب می‌کند.

کوکچه پرس277 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۱۹ دلو ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲ بعد از ظهر

 «امرالله صالح» رئیس سابق امنیت ملی افغانستان در فیسبوک خود نوشت: هیچ کشوری از جنگ بی پایان در داخل و یا برای دیگران سود نبرده است.

وی افزود: با وجود اینکه دولت پاکستان خود را از این قاعده جدا می‌داند اما اعتراضات اقوام پشتون پاکستان را به عنوان دولت یک ملت زیر سوال برده است.

این مقام سابق افغان تصریح کرد: از زمانی که کشور پاکستان تاسیس شد، سازمان اطلاعات ارتش این کشور تلاش کرده است تا اقوام پشتون را تحت عنوان مذهب و دین تضعیف کند و یا حتی حذف کند.

صالح خاطر نشان کرد که حمایت از صدای اقوام پشتون به نفع افغانستان است تا پاکستان دست از زور گویی و زیاده خواهی در این کشور بردارد.

وی در ادامه تصریح کرد که درگیری پشتون‌ها با سایر اقوام همواره برای حفاظت از جغرافیا و منافع پنجاب صورت گرفته است.

اعتراضات اقوام پشتون در پاکستان پس از کشتار و شکنجه یک جوان پشتون در شهر کراچی از هفته گذشته آغاز شده و دامنه این اعتراضات به سایر شهرهای پاکستان نیز کشیده است.

هزاران نفر از اقوام پشتون از چند روز پیش تاکنون در برابر مرکز رسانه‌های دولت پاکستان در اسلام‌آباد تحصن کرده‌اند و مقامات پنجابی را به برخورد تبعیض آمیز با اقوام پشتون متهم می‌کنند.

برخی از رسانه‌ها از دیدار «خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان با رهبران اقوام پشتون خبر دادند اما بنا بر گزارش‌ها اعتراضات در اسلام‌آباد ادامه دارد.

۱۳۹۶-۱۱-۱۹
کوکچه پرس