ملل متحد: حدود یک میلیون پناهنده افغان در ایران ساکن هستند

سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: در کشور ایران حدود یک میلیون پناهنده افغانستانی ساکن هستند که بالغ بر ۳۸۰ هزار دانش‌آموز پناهنده وجود دارد و ۷۶ هزار نفر هم بدون مدرک در مدارس مشغول به تحصیل هستند.

کوکچه پرس252 نمایش هاآخرین بروزرسانی:جمعه ۲۰ دلو ۱۳۹۶ - ۱:۱۸ بعد از ظهر

به گزارش کوکچه ایرینا کریناک سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان اعلام کرد که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان با همراهی جمهوری اسلامی ایران تلاش گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف داشته است و برای خدمات بهداشتی و بیمه سلامت پناهندگان و آموزش و معیشت پناهندگان فعالیت می‌کند.

وی افزود: به طور کلی بودجه کمیساریا بر اساس اهدایی‌های دولت‌های مختلف است و به صورت سالانه تعیین می‌شود و بخش زیادی به امور آموزشی اختصاص می‌یابد که اهمیت ویژه‌ای را در بحث بشردوستانه دارد.

سرپرست کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان تصریح کرد: بخش مهمی از بودجه ما به بحث آموزش برای پناهندگان اختصاص می‌یابد زیرا از اهمیت بالایی برای ما برخوردار است.

وی تاکید کرد: این میزان کمک‌ها کافی نیست ولی با کمک‌هایی که از دولت‌های مختلف دریافت می‌کنیم اقدامات خوبی در حوزه آموزش داشته‌ایم و در هر فرصتی که پیدا می‌کنیم در جامعه بین‌الملل کارهای ارزنده جمهوری اسلامی ایران در بحث آموزش و سیاست‌های دولت در این رابطه را به اطلاع آنها می‌رسانیم.

ایرینا در ادامه گفت: در کشور ایران حدود یک میلیون پناهنده افغان ساکن هستند که بالغ بر ۳۸۰ هزار دانش‌آموز پناهنده وجود دارد و ۷۶ هزار نفر هم بدون مدرک در مدارس مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های متعددی خدمات متنوعی به پناهندگان می‌دهد و در بحث آموزش و بهداشت همکاری تنگاتنگی داریم و خدمات ارزنده‌ای به پناهندگان ارائه می‌شود و امروز نیز یک مدرسه افتتاح شده است.

دبیرستان شهید مجید بشکوه توسط وزارت آموزش و پرورش تحت نظارت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران و کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان احداث شده است.

افغان ایرکا نوشت: اعطا کنندگان این مدرسه جمهوری چک، موسسه آموزش کودک، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ژاپن، جمهوری کره، نروژ و فدراسیون روسیه هستند.

۱۳۹۶-۱۱-۲۰ ۱۳۹۶-۱۱-۲۰
کوکچه پرس