سقوط جنگنده اسرائیل در پی حمله به خاک سوریه

کوکچه پرس462 نمایش هاآخرین بروزرسانی:شنبه ۲۱ دلو ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹ بعد از ظهر
سقوط جنگنده اسرائیل در پی حمله به خاک سوریه
ارتش اسرائیل امروز (شنبه) اعلام کرد، یک فروند جنگنده ارتش این رژیم پهپادی را که آن را به ایران نسبت داده، ساقط کرد.
در حالی که سامانه‌های پدافند هوایی سوریه نیز در واکنش به این حمله جنگنده اف ۱۶ را سرنگون کردند، گفته شده، دو خلبان‌ این جنگنده زخمی شده‌اند. در عین حال ارتش اسرائیل از آمادگی خود برای ادامه عملیات خبر داده است.
 اسرائیل بخشی از حریم هوایی خود را به روی هواپیماها بسته و صدای آژیر در جولان، الجلیل الاعلی و تعدادی از شهرک‌ها در شمال و اصبع جلیل به صدا درآمده است.

در این راستا تلویزیون سوریه به نقل از یک منبع سوری گزارش داد، سامانه دفاع هوایی مانع حمله اسرائیل به یکی از پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه در مرکز این کشور شده و بیش از یک جنگنده را ساقط کرده است.

این در حالی است که ارتش اسرائیل گزارش سوریه مبنی بر اینکه بیش از یک جنگنده را ساقط کرده‌اند، تکذیب کرد.

اما رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند، یک هلی‌کوپتر اسرائیلی در آسمان شبعا سقوط کرد، همین‌طور یک جنگنده اف ۱۶ در آسمان الجلیل ساقط شد و خلبان‌های آن جنگنده ناگزیر با چتر بیرون پریدند.

رسانه‌های اسرائیلی همچنین گزارش دادند، گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی جلسه‌ای ویژه درباره ارزیابی نحوه پاسخگویی به وقایع برگزار کرد.

ارتش اسرائیل گفته است امروز شنبه دهم فوریه یک پهپاد ایرانی را که از خاک سوریه وارد اسرائیل شده بود رهگیری و نابود کرده است.

ارتش اسرائیل گفته است در واکنش، به آنچه اهداف ایران در خاک سوریه خوانده حمله کرده است. ارتش این کشور مدعی شده مرکز کنترل و هدایت پهپاد ایران در سوریه را نابود کرده است.

ارتش سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده است.

یک فروند جنگنده اف- شانزده اسرائیل در شمال این کشور سقوط کرده اما دو خلبان آن زنده هستند. موشک‌های سوریه باعث سقوط این جنگنده شده‌اند.

تلویزیون سوریه گفته است توانسته است حملات اسرائیل را “دفع” کند و بیش از یک جنگنده اسرائیلی را هدف قرار داده است اما سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است تنها یک جنگنده هدف قرار گرفته است.

ارتش سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده استحق نشر عکسEPA
ارتش سوریه با موشک‌های سطح به هوا به حملات هوایی اسرائیل پاسخ داده است

صدای آژیر خطر در مناطقی در بلندی‌های جولان و شمال اسرائیل از جمله در بیت‌شئان شنیده شده است.

ساکنان این مناطق گفته‌اند صدای انفجارهایی را در این منطقه نزدیک به مرز اردن و سوریه شنیده‌اند.

همچنین گزارش شده درگیری‌های در بلندی جولان میان نیروهای ارتش سوریه و نیروهای مخالف بشار اسد در جریان است.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشته پهپاد مورد اشاره ساعت چهار و نیم صبح به وقت محلی وارد اسرائیل شد که به دنبال آن صدای آژیر خطر در بیت‌شئان شنیده شد.

ارتش اسرائیل گفته است بقایای پهپاد در دست آنها است.

سخنگوی ارتش اسرائیل، ورود این پهپاد به اسرائیل را “حمله جدی ایرانی‌ها به خاک اسرائیل” دانسته و گفته است هر کسی که مسئول این رویداد است، هزینه‌اش را پرداخت خواهد کرد.

او گفته است “ایران (با این کار) منطقه را وارد وضعیتی می‌کند که نمی‌داند چگونه پایان می‌یابد.”

ایران در کنار روسیه، مهم‌ترین حامی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است. نیروهای ارتش سوریه به دنبال آغاز جنگ داخلی در این کشور در سال ۲۰۱۱ درگیر جنگ با مخالفان هستند.

ماه پیش منابع اطلاعاتی غربی به بی‌بی‌سی گفتند ایران درحال ساخت یک پایگاه نظامی دائمی در سوریه است.

گفته شد که ایران این پایگاه را در حومه الکسوه، ۱۴ کیلومتری جنوب دمشق و محلی که پیشتر مورد استفاده ارتش سوریه بود برپا کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چندین بار تا کنون درباره ادامه حضور نظامی ایران در سوریه هشدار داده است.

اسرائیل تا کنون بارها به خاک سوریه حمله کرده اما سرنگونی جنگنده اسرائیلی توسط پدافند هوایی سوریه امری کم سابقه است و باعث تشدید بحران در منطقه می‌شود.

Advert test
۱۳۹۶-۱۱-۲۱ ۱۳۹۶-۱۱-۲۱
کوکچه پرس