هیئت اعزامی کابل به اسلام آباد دست خالی بازگشت

هیات دیپلماتیک افغانستان در قالب کارگروه مشترک 'افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی' که روز جمعه به سرپرستی معاون وزیر امور خارجه افغانستان وارد اسلام آباد شده بود، روز شنبه به مذاکرات خود پایان داد.

کوکچه پرس521 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۲ دلو ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰ قبل از ظهر

به گزارش کوکچه از اسلام آباد – هیئت عالی‌رتبهمتشکل از مقامات ارشد ملکی و نظامی به ریاست حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان،به هدف ادامه بحث‌ها، با همتایان پاکستانی شان به ریاست تهمینه جنجوعه ‌معین وزارت امور خارجه آن کشور، پیرامون پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی،به تاریخ ۲۰ و ۲۱ دلو ۱۳۹۶، به اسلام آباد سفر کرد.

در حالیکه پیرامون میکانیزم همکاری میان دو کشور قدری پیشرفت شد، هیچ پیشرفتی پیرامون اقدامات مشخص، نتیجه محور و زمان‌بندی شده در پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی، به ویژه در زمینه مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها، صلح و آشتی که اولویت‌های افغانستان را برآورده سازد، صورت نگرفت.

به گزارش ایرنا، ‘محمد فیصل’ سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز جمعه بیستم بهمن ماه با انتشار پست توییتری ورود هیات دیپلماتیک افغانستان در قالب کارگروه مشترک ‘افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی’ به سرپرستی ‘حکمت خلیل کرزی’ معاون وزیر امور خارجه افغانستان را رسانه ای کرد. پاکستان و افغانستان بر سر موضوعاتی نظیر ‘خط دیورند’ و ایجاد تأسیسات مرزی اختلاف دارند و یکدیگر را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند. این سفر درحالی برگزار شد که پیش از این، کابینه دولت پاکستان در مصوبه ای مهلت رو به پایان برای بازگشت داوطلبانه مهاجران افغان به کشور خود را تا ۱۱ فروردین ۹۷ (به مدت دوماه) تمدید کرد. ضرب الاجل تعیین شده از سوی پاکستان برای خروج بیش از یک و نیم میلیون مهاجر افغان ‘ثبت نام شده’ در این کشور، ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) تعیین شده بود اما با توجه به سفر هیات امنیتی دولت کابل به اسلام آباد و درخواست آنان برای تمدید دوباره مهلت اقامت پناهندگان، دولت پاکستان نیز آن را برای دوماه دیگر تمدید کرد. شنبه هفته گذشته نیز «تهمینه جنجوعه» معاون وزیر امور خارجه به نمایندگی از پاکستان در سفر به کابل با حکمت خلیل کرزی معاون وزیر امور خارجه افغانستان گفت وگو کرد. این مقام ارشد دیپلماتیک پاکستانی هفته گذشته در نشست عالی رتبه هیات های پاکستان و افغان در کابل گفت که دو کشور باید به جای سرزنش و اتهام زنی به همدیگر بر روی زمینه های همکاری مشترک توجه کنند. در ادامه آن نشست درخصوص مسائل مختلف دو کشور تبادل نظر شد و دو طرف خواستار ادامه مذاکرات شدند. دوطرف در بیانیه مشترکی که منتشر شد بر مثبت بودن این مذاکرات در امور مختلف و ادامه آن تاکید کردند. چند روز قبل از سفر هیات پاکستانی به کابل نیز، «معصوم استانکزی» رئیس امنیت ملی و «ویس احمد برمک» وزیر کشور افغانستان به منظور گفت وگو با نخست وزیر پاکستان و دیگر مقام های این کشور وارد اسلام آباد شده و با نخست وزیر پاکستان دیدار و گفت وگو کردند. فرستادگان دولت افغانستان در آن سفر با نخست وزیر و رئیس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان دیدار کرده و براساس اخبار منتشر شده در رسانه ها، هیات در سفر به اسلام آباد، شواهد و مدارک حملات اخیر را با ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان و ژنرال «نوید مختار» رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به اشتراک گذاشت. مذاکرات دو روزه هیات افغانستانی با طرف پاکستانی خود در اسلام آباد درحالی روز شنبه بیست و یکم بهمن ماه به پایان رسید که برخی مقامات گفتند که این مذاکرات بدون پیشرفت و دستاورد خاصی در خصوص موضوعات دوجانبه و رفع تنش های دوجانبه به پایان رسید. البته ‘محمد فیصل ‘سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان امروز شنبه در توییتر خود اعلام کرد که دو طرف مذاکرات ‘خوب’ با ‘برخی’توافق ها’ برگزار کردند، ولی این مذاکرات به ‘ کار بیشتری نیاز دارد.’ با این حال، در بیانیه منتشر شده وزارت خارجه افغانستان در روز شنبه در پایان مذاکرات دو جانبه،این موضوع را بیان می کرد که این مذاکرات هیچ پیشرفتی در خصوص موضوعات مربوط به تضعیف امنیت در افغانستان نداشته است. بر اساس این بیانیه این مذاکرات پیشرفتی در خصوص مبارزه با تروریسم، کاهش خشونت و افزایش صلح و آشتی و رسیدن به اولویت نداشته است. به گزارش ایرنا ، تنش های لفظی پاکستان و افغانستان در هفته های گذشته افزایش یافته و دولت کابل، اسلام آباد را به دست داشتن در رخدادهای این کشور نظیر حملات تروریستی اخیر در کابل متهم کرد که این اتهام ها از سوی مقام های پاکستانی تکذیب شد.

۱۳۹۶-۱۱-۲۲
کوکچه پرس