طرح تعدیل قانون معادن در یک جلسه اختصاصی به ریاست معاون دوم رئیس جمهور بررسی شد

کوکچه پرس192 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۲ دلو ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲ قبل از ظهر

طرح تعدیل قانون معادن در یک جلسه اختصاصی به ریاست معاون دوم رئیس جمهور بررسی شد

طرح ابتدایی تعدیل قانون معادن و روند نهایی سازی این طرح، بعد از ظهر امروز در یک جلسه اختصاصی به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور با حضور اعضای نهاد های مرتبط، مورد بحث وبررسی قرار گرفته و در این مورد تصمیم لازم اتخاذ گردید.

طرح ابتدایی تعدیل قانون معادن، بر اساس روش های بین المللی در عرصه صعنت معدن و نقشه راه استخراج معادن که در ماه جدی سال جاری توسط شورای عالی اقتصادی تصویب گردید، از جانب وزارت معادن و پطرولیم تهیه و تنظیم شده است.

به گفته معین وزارت معادن و پطرولیم، هدف اساسی از تعدیل قانون معادن، ایجاد چارچوب حقوقی برای فعالیت های استخراج معدن، ایجاد شفافیت در اعطای حقوق منرالی و مدیریت سالم آن و همچنین ایجاد محیط مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع استخراجی کشور می باشد.

وی افزود که با نظرداشت تعهدات وزارت معادن و پطرولیم، پیشنهادات و معیارهای ارائه شده از جانب نهاد های بین المللی، نهادهای مدنی و دیگر نهاد های مرتبط داخلی در طرح تعدیل قانون معادن، در نظر گرفته شده است.

در جلسه اختصاصی امروز، طرح ابتدایی تعدیل قانون معادن، از جوانب مختلف مورد بررسی قرار گرفت و روی موضوعاتی چون؛ اصطلاحات و تعاریف، وظایف و صلاحیت ها، میکانیزم عقد قرار داد، اعطای جواز، حقوق و مکلفیت های دارندگان جواز، نظارت از تطبیق مکلفیت های دارندگان جواز، نقش و جایگاه اداره تدارکات ملی و کمیسیون تدارکات ملی و دیگر نهاد های مرتبط، از جانب اعضای جلسه بیشتر مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

بعد از اظهار نظرات و پیشنهادات اعضای جلسه در موارد یاد شده، فیصله گردید که به منظور تنظیم پیشنهادات ارائه شده در متن طرح تعدیل و همچنین بررسی های بیشتر برای غنامندی این طرح قانونی، در این رابطه یک کمیته کاری مشترک ایجاد گردد.

این کمیته کاری مشترک به ریاست وزارت معادن و پطرولیم با حضور نمایندگان وزارت مالیه، وزارت عدلیه، وزارت تجارت و صنایع، وزارت اقتصاد، اداره تدارکات ملی، محیط زیست و دیگر نهادهای مرتبط تشکیل می گردد که در مدت یک و نیم ماه باید طرح تعدیل را نهایی و برای طی مراحل قانونی به وزارت عدلیه ارائه نماید.

همچنین در این جلسه فیصله گردید که در مورد نقش و جایگاه اداره تدارکات ملی، کمیسیون تدارکات ملی، شورای عالی اقتصاد و کابینه جمهوری اسلامی افغانستان در متن طرح تعدیل قانون معادن، دقت وبررسی لازم  صورت گرفته و در این رابطه وضاحت لازم داده شود.

منبع: معاونت دوم ریاست جمهوری

۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۳۹۶-۱۱-۲۲
کوکچه پرس