رویدادهای مهم خبری روز یکشنبه افغانستان

اعلام ثبت 165شرکت افغانی برای سرمایه گذاری در چابهار ، کشته شدن 16 پلیس در «هلمند»، افزایش درآمد 70 درصدی از معادن افغانستان، بارش برف در استان «غزنی» و شکست حمله طالبان در «فاریاب» از رویدادهای مهم خبری روز یکشنبه افغانستان است.

کوکچه پرس464 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۲ دلو ۱۳۹۶ - ۷:۵۶ بعد از ظهر

** ثبت نام ۱۶۵ شرکت افغانستان در بندر چابهار 

منابع خبری افغان به نقل ازسفارت جمهوری اسلامی ایران درکابل اعلام کردندکه حدود ۱۶۵شرکت افغانستانی برای سرمایه ‌گذاری در بندر چابهار، ثبت نام کرده اند و تلاش داریم تا برای آنها تسهیلات لازم فراهم شود. در این گزارش ها آمده است: «صدیق قاسمی زاکری»، مسئول بخش اقتصادی سفارت ایران در کابل گفته ۵۰۰ شرکت برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار ثبت نام کرده اند که از این میان ۱۶۵ شرکت مربوط به افغانستان است. وی افزوده که تلاش‌ها جریان دارد، تا برای ایجاد سهولت‌های بیشتر حمل ‌و نقل در بندر چابهار، پروازهای مستقیم افغانستان به چابهار نیز آغاز شود. زاکری گفته است که تلاش می‌ کنیم تا پروازهای افغانستان – چابهار و دبی هم آغاز شود و با این اقدام دسترسی بازرگانان به بازارها، آسان ‌تر خواهد شد.

**کشته شدن ۱۶نظامی افغان در «هلمند»

منابع خبری افغانستان روز یکشنبه اعلام کردند که افراد نفوذی طالبان ۱۶ پلیس را در شهرستان «گرشک» کشته و سلاح های آنها را با خود برده اند. این منابع افزوده اند که حادثه در پاسگاه «محمد رسولیان» که از فرماندهان نیروهای مردمی حامی دولت مرکزی است ، رخ داده است. «قاری یوسف احمدی» یکی از سخنگویان طالبان در صفحه اجتماعی خود مسئولیت این حادثه را به عهده گرفته و افزوده است که این رویداد، ظهر دیروز شنبه رخ داده است. مقامات رسمی تاکنون در این مورد اظهارنظر نکرده اند.

**افزایش ۷۰ درصدی درآمد از معادن افغانستان 

«نرگس نهان» سرپرست وزارت معادن و نفت افغانستان اعلام کرد که درآمد معادن امسال نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد افزایش داشته و به هفت میلیارد افغانی – معادل ۱۰۲ میلیون دلار- رسیده است. وی همچنین اعلام کرد که برخی از افراد در داخل دولت هستند که در استخراج غیر قانونی معادن دست دارند. نهان گفته که علاوه بر برداشت غیر قانونی زورمندان داخل دولت ازمعاون در مناطق خارج از کنترل دولت نیز مخالفان مسلح معادن را استخراج و به گونه غیر قانونی به فروش می رسانند.

**بارش برف در  غزنی موجب شادمانی کشاورزان شد

مردم غزنی درمرکز افغانستان از بارش برف که طی دیروز و امروز در سطح این ولایت جریان دارد ابراز خشنودی کرده و در این بین کشاورزان بیش از دیگر اقشار از این بارش رحمت الهی شادمان هستند. اگرچه تاکنون میزان بارش برف با توجه به سنوات قبل در افغانستان قابل توجه نیست اما به دلیل سپری شدن بخش زیادی از فصل زمستان بدون بارش برف این میزان بارش هم موجب شادی و شکرگذاری مردم این ولایت شده است .

**شکست حمله طالبان در «فاریاب»

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پلیس فاریاب افغانستان باانتشاراطلاعیه ای اعلام کردکه گروه طالبان به پاسگاه های پلیس در شهرستان «دولت آباد» حمله کردند که پس از درگیری شدید مجبور به عقب نشینی شده اند. در این گزارش آمده است که درگیری با طالبان، تلفات زیادی را به مهاجمان وارد کرده است اما با توجه به عقب نشینی آنها و حمل نیروهایشان تعداد دقیق آن روشن نیست.

۱۳۹۶-۱۱-۲۲ ۱۳۹۶-۱۱-۲۲
کوکچه پرس