انستیتوت ملی موسیقی افغانستان برنده جایزه “نوبل موسیقی” شد

انستیتوت موسیقی افغانستان که نقش عمده ای در توانمندسازی دختران را در این کشور جنگ زده دارد، همراه با گروه موسیقی پیشگام هوی متال «متالیکا»، برنده جایزه موسیقی پولار شدند که اغلباَ به نام «جایزه نوبل موسیقی» یاد می شود.

کوکچه پرس293 نمایش هاآخرین بروزرسانی:چهارشنبه ۲۵ دلو ۱۳۹۶ - ۶:۰۶ بعد از ظهر

گروهی از دختران افغان که موسیقی افغانی و غربی را  کار می‌کنند این آرکستر به عنوان نخستین گروه دختران افغان برعلاوه دیگر صحنه‌های جهانی، در مجمع اقتصادی جهان در شهر داووس سویس پارچه های موسیقی را اجرا کرد.

احمد سرمت، رئیس انستیتوت موسیقی کشورگفته است از اعلام این خبر بسیار خرسند و خوشحال شده است.

ماری لیدین، مسئول مدیریت این جایزه در بیانیه ای گفته است: «ما باور داریم که دو برنده جایزه ما از دو جهان متضاد، نمونه های بارزی از جایزه موسیقی پولار اند. این جای افتخار است که فعالیت سازمان موسیقی و موسیقی دانان در زندگی مردم تغییر رونما کرده است».

جایزه موسیقی پولار بالاترین جایزه موسیقی سویدن و از معتبرترین جوایز موسیقی در اروپاست که سالانه به یک هنرمند کلاسیک و یک هنرمند یا باند پاپ اهدا می‌شود.

لیدین همچنان افزود که احمد سرمست و این انستیتوت موسیقی تلاش کرده است که “لذت موسیقی را در زندگی کودکان دوباره احیا کنند”.

موسیقی افغانستان در سال‌های اخیر  رشد قابل توجهی کرده است و در محافل مختلف بین المللی موسیقدانان کشور به عنوان نمایندگان افغانستان حضور می‌یابد.

جایزه موسیقی پولار سال ۱۹۸۹ به ابتکار استیگ آندرسون، رهبر گروه موسیقی پاپ «آبا» تأسیس شد. از میان نامزدها تنها دو کاندیدا می توانند به این جایزه مهم در هر سال دست یابند.

۱۳۹۶-۱۱-۲۵
کوکچه پرس