تاجیکستان به اتهام کاکای رییس جمهور غنی

وزارت‌ خارجه‌ی تاجیکستان سفیر افغانستان در آن کشور را در واکنش به گفته‌های اخیر قیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه، احضار کرده است.

قیوم کوچی، سفیر افغانستان در مسکو در گفت‌وگو با یک شبکه‌ی تلویزیونی موسوم به “شفیع عیار” مقیم امریکا، مردم تاجیکستان را متهم به دست داشتن در روند تهیه‌ی مواد مخدر افغانستان، کرده است.

در این ویدیوی که به تاریخ اول جدی ۱۳۹۵ در شبکه‌ی یوتیوب “شفیع عیار” پخش شده، آقای کوچی گفته است که او برای تداوی همسرش به امریکا سفر کرده و در این جریان با سفیر روسیه و شماری از متخصصان آن کشور دیدار کرده است.

او به این مقام‌های روسی گفته است: “مواد مخدر در افغانستان کشت می‌شود، ولی پشت آن شما استید (روس‌ها)، پشت آن مافیای تاجیکستان است.”

آقای کوچی افزوده است: “تاجیکستان یک کشور بسیار کوچک است. حتا پنچ میلیون نفوس ندارد و یک میلیون آن هم روس است. فرهنگ‌ و زبان رسمی‌‍شان روسی است. حق ندارند زبان خود را بنویسند و حتا الفبای دری را تغییر داده‌‍اند. مافیا در این کشور بسیار فعال است.”

سفیر روسیه در افغانستان همچنین گفته است مواد مخدر در افغانستان ساخته‌ می‌شود، ولی مراحل بعدی آن توسط مافیای انجام می‌شود و از همه بیشتر “روسیه” منتظر تولید آن است.

وزارت خارجه‌ی تاجیکستان در واکنش به این گفته‌ها افزون بر احضار سفیر افغانستان، در نامه‌ای از افغانستان خواسته است گفته‌‌های قیوم قوچی در مورد آن کشور را بررسی و اقدام جدی کند.

این نامه که در دسترس تلویزیون ۱ قرار گرفته، در آن وزارت خارجه‌ی تاجیکستان نوشته است که آقای کوچی بدون داشتن سند مردم و رهبری تاجیکستان را متهم و به هویت این کشور توهین کرده است.

وزارت خارجه‌ی کشور موضوع این نامه را تایید کرد، ولی در مورد آن ابراز نظر نکرد.

کارشناسان کشور به این باورند که در مورد گماشتن قیوم کوچی به صفت سفیر افغانستان در روسیه باید تجدید نظر شود.

محمد نعیم نظری، رییس اجرایی شبکه‌ی جامعه‌ی مدنی و حقوق بشر افغانستان به تلویزیون ۱ گفت: “حکومت افغانستان هیچ گونه شایسته سالاری را در دستگاه دیپلوماسی کشور در نظر نگرفته است. روسیه یک کشور مهم و اثرگذار برای افغانستان است و حکومت باید یک نماینده‌ی توانا را به آن کشور معرفی کند.”

آقای نظری افزود که گفته‌های اخیر آقای کوچی مبنای دیپلماتیک ندارد و رییس جمهوری بیشتر از همه در این مورد مسوول شمرده می‌شود، بنابراین باید در مورد انتخاب او تجدید نظر شود.

وزارت خارجه‌ی کشور در ماه ثور سال جاری در نامه‌ای به سفارت افغانستان در مسکو، بر اساس فرمان شماره ۹۰۹ریاست جمهوری، قیوم کوچی کاکای رییس جمهوری غنی را به صفت سفیر افغانستان در روسیه معرفی کرد.

قیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه 

قیوم کوچی، سفیر افغانستان در روسیه 

دیدگاهتان را ثبت کنید

bigtheme
x

شاید بپسندید

ملاقات پیشوای ملت امامعلی رحمان با وزیران امور داخلی کشورهای مستقل همسود

امروز در قصر ملت بنیان‌گذار صلح و وحدت ملی – پیشوای ملت محترم امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان با وزیران کشور کشورهای اعضای سازمان کشورهای مستقل همسود، که جهت شرکت در نشست شورای وزیران امور داخلی سازمان کشورهای مستقل همسود به تاجیکستان تشریف آورده‌اند، ملاقات کردند. محترم امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان وزیران کشور کشورهای اعضا را به تاجیکستان خوش آمدید گفته، به کار نشست شورای وزیران برار و موفقیت آرزو کردند. در جریان صحبت مسائل امنیت منطقه ای و بین‌المللی، همکاری تنگا تنگ و ثمره‌بخش میان نهادهای ذی دخل جمهوری تاجیکستان و دیگر جمهوریهای اعضای سازمان کشورهای مستقل همسود در مقابله با تروریسم، افراطگرای، جنایات متشکل ترانسملی، قاچاق مواد مخدر، جلوگیری از شاملشوی شهروندان به گوروه های افراطی بحث و بررسی شد. تاکید گردید، که در دوره جهانی‌شوی نهادهای ذی دخل کشورهای اعضا بایستی در چهارچوب همکاری دست‌جمعانه و آگاهانه برای جلوگیری از تهدید و خطرات جهان معاصر تدابیر مشترک اتخاذ نموده و با آنها مقاومت شدید و آشتی‌ناپذیر نشان دهند. همچنین ضمن ملاقات ذکر گردید، که تطبیق اسناد معیاری و ..