آتش‌بس مشروط اشرف غني با طالبان/ تحليل و ويدئو

کوکچه پرس153 نمایش هاآخرین بروزرسانی:سه شنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷ قبل از ظهر
آتش‌بس مشروط اشرف غني با طالبان/ تحليل و ويدئو
مجيد وقاري

«محمد اشرف غني» در مراسم گراميداشت استقلال افغانستان در کابل گفت؛ آتش‌بس از روز دوشنبه ۱۹ اوت آغاز و تا ۲۱ نوامبر(۱۲ ربيع الاول ) که زاد روز پيامبر اکرم (ص) است؛ ادامه خواهد يافت. رييس جمهوري افغانستان تصريح کرد؛ اين آتش‌بس مشروط به اقدام مشابه از سوي طالبان است و مي‌تواند تا زماني‌ که اين گروه بخواهد ادامه يابد.

«غني» افزود؛ تصميم براي اعلام آتش بس را بنا به درخواست شوراي عالي صلح، شوراي سراسري علماي افغانستان و پس از مشورت با اقشار مختلف مردم اتخاذ کرده است.

اعلام آتش بس از سوي دولت افغانستان همزمان با اعياد مذهبي و توجه به خواست مردم اين کشور سنت حسنه و نيکويي است که همواره مورد استقبال بخش‌ها و نهادهاي مختلف مردمي در اين کشور و منطقه اي قرار گرفته است. آتش بس قبلي که به مناسبت عيد سعيد فطر اعلام و اجرا شد نه تنها با استقبال مردم بلکه با استقبال اعضاي گروه طالبان نيز قرار گرفت و دو طرف فرصت يافتند تا در کنارهم و خانواده هايشان عيد فطر را جشن بگيرند.

عيد قربان نيز از جمله اعياد مذهبي مسلمانان است که در افغانستان بسيار به ان توجه مي شود. بنابراين اقدام متقابل طالبان در اعلام آتش بس مي تواند نه تنها مردم افغانستان را خوشحال کند بلکه زمينه اي براي تفاهم و گفتگو ميان گروه طالبان و دولت افغانستان خواهد بود. کمپين هاي مردمي که اخيرا در مناطق مختلف افغانستان و پاکستان در حمايت از صلح افغانستان ايجاد شد پيامي روشن براي طالبان و دولت افغانستان است که دوره جنگ در اين کشور به پايان رسيده است و مردم خواهان صلح و آرامش در کشورشان هستند. «بارنت روبن»، BARENT ROBEN کارشناس ارشد آمريکا در امور افغانستان و آسياي جنوبي؛ توافق قبلي آتش بس، براي نخستين بار در چهل سال جنگ هاي داخلي در افغانستان صورت گرفت که گروه‌هاي درگير باهم با آتش بس توافق کردند و مورد حمايت و استقبال مردم هم قرار گرفت.

آتش بس بايد ادامه داشته باشد تا زمينه گفت‌وگوها ميان طرفين در گير در افغانستان نيز فراهم شود. با توجه به نفوذ برخي علما بر گروه طالبان که عمدتا در پاکستان حضوردارند برقراري آتش بس از سوي دولت افغانستان فرصت مناسبي را براي آنان فراهم کرده است تا با استفاده از نفوذ خود، اين گروه را نيز وادار به اعلام اتش بس کنند. برخي براين اعتقادند طالبان و حاميان معنوي آن نگرانند استقبال اعضاي طالبان از آتش بس و آمدن آنان به شهرها و روستا و تماس با خانواده هايشان موجب تضعيف بيش از پيش طالبان شود به همين دليل مدام اعضاي طالبان را درگير جنگ مي کند.

«محمد رفيق شهير» کارشناس امور سياسي افغانستان؛ اعلام آتش‌بس از سوي طالبان نيز، اميدواري هاي زيادي را براي باز شدن دروازه هاي گفتگو ميان اين گروه و حکومت افغانستان ايجاد مي کند و اين اقدام طرف هاي درگير در جنگ، به آغاز گفتگوهاي صلح و پايان جنگ در افغانستان کمک مي‌کند.

«مولوي جلال الدين حقاني» ازعلماي ولايت هرات؛ اسلام دين صلح و برادري است و تمام گروه هاي درگير در جنگ بايد با پيروي از آموزه هاي دين مقدس اسلام به جاي جنگ و خونريزي و برادرکشي راه صلح را انتخاب کنند. درهرحال، اسلام با برادرکشي و جنگ ميان مسلمانان مخالف است و همواره مسلمانان را به اتحاد و همدلي براي تقويت جهان اسلام در برابر جهان کفر دعوت مي کند.

به همين دليل دشمنان مردم افغانستان با تحريک طالبان به ادامه جنگ نمي خواهند صلح و امنيت در اين کشور برقرار باشد تا انان به اهداف و منافع شوم خود در افغانستان برسند که قاچاق مواد مخدر،غارت منابع معدني اين کشور، و انتقال تروريسم ازجمله آن است.۱۳۹/۱۱۰ نويسنده: مجيد وقاري

۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۱۳۹۷-۰۵-۳۰
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس