جهانخبر و گزارشدیپلماسی

آزمایش موشک‌های مافوق صوت چین نگرانی ارتش امریکا را برانگیخت

ک جنرال ارشد ارتش آمریکا در مورد فعالیت‌های تحقیقاتی نظامی چین به ویژه موشک‌های مافوق صوت این کشور ابراز نگرانی کرد.

جنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا با ابراز نگرانی از تسلیحات جدیدی که چین آزمایش کرده، این کشور را بزرگترین چالش ژئواستراتژیک ایالات متحده خواند.

جنرال میلی که بالاترین مقام ارتش آمریکا است افزود: نمی‌دانم این آزمایش موشکی مشابه آزمایش اسپوتنیک باشد اما فکر می‌کنم به آن خیلی نزدیک است. اشاره میلی به آزمایش موشک اسپوتنیک شوروی در سال ۱۹۵۷ که برای اولین بار یک ماهواره با آن به فضا رفت.

مارک میلی همچنین از تلاش کشورش برای آزمایش سلاح‌ها و موشک‌های جدید به ویژه در حوزه مافوق صوت نیز خبر داد و افزود آمریکا نیز در حال آزمایش و توسعه فناوری‌هایی از جمله موشک‌ های فراصوت، هوش مصنوعی، علوم رباتیک و طیفی گسترده از فناوری‌ها است.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز ۲۵ مهر ماه گزارش داد چین در ماه اوت یک موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرده که پس از چرخیدن به دور مدار زمین، به هدف خود برخورد کرده است.

مایک میلی ضمن اینکه چین را یک چالش بسیار بزرگ برای آمریک دانست از قدرت نظامی این کشور نیز خبر داد و گفت: آنها ارتشی ساخته‌اند که بسیار قابل توجه و بزرگ است.

ژنرال میلی البته در صحبت‌هایش هرگونه تقابل نظامی مستقیم با چین را رد کرده و بر مهار قدرت نظامی چین، روسیه و کره شمالی با تلاش‌های دیپلماتیک تاکید کرد. میلی در مورد حمایت از متحدان آمریکا در منطقه نیز گفت: ایالات متحده در برابر هر جنگی علیه کره جنوبی در کنار این کشور خواهد ایستاد اما اولویت با دیپلماسی است که تاکنون هم جواب داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا