جهانخبر و گزارش

آسترالیا اعطای مدال‌های افتخار به کهنه سربازانش در افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهد

رئیس ستاد دفاعی آسترالیا از نظامیان کشورش که در افغانستان بودند، خواست تا برای حفظ مدال‌های افتخارشان دلیل بیاورند. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که بازرس کل نیروهای دفاعی آسترالیا دو سال پیش خواستار بررسی عملکرد نیروهای نظامی و بررسی جرایم جنگی در افغانستان شد.

به گزارش ای‌بی‌سی نیوز، آنگوس کمپبل، رییس نیروی دفاعی آسترالیا، ۲۸ روز به کهنه سربازان فرصت داده تا توضیح بدهند به چه دلیلی شایسته اعطای این افتخارات بوده و مستحق حفظ نشان افتخار هستند.

بازرس کل نیروهای دفاعی آسترالیا که در گزارشی در ماه نوامبر ۲۰۲۰ که از آن به عنوان «تحقیقات بریتون» یاد می‌شود ۱۴۳ توصیه را درباره حضور نظامی آسترالیا ارایه کرد که از آن جمله بررسی اعطای افتخارات به پرسنل نظامی آسترالیا بود.

این تحقیقات عملکرد نیروهای دفاعی آسترالیا در افغانستان در میان سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ مورد بررسی قرار داده است.

در این تحقیقات ۲۵ تن از اعضای نیروهای دفاعی فعلی و یا پیشین آسترالیا زیر بررسی‌های جرمی در رابطه به کشتار ۳۹ تن غیرنظامیان در افغانستان قرار دارند.

آسترالیا حالا بررسی مدال‌های افتخاری اعطا شده به نیروهایی نظامیش در طول ماموریتشان در افغانستان را روی دست گرفته است.

اجرایی کردن گزارش بریتون از دو سال گذشته بدین سو توسط پیتر داتون، وزیر دفاع پیشین آسترالیا مورد چشم‌‌پوشی قرار گرفت اما ماه گذشته جنرال کمپبل پس از دریافت مجوز توسط ریچارد مارلز، وزیر دفاع جدید، این روند را از سر گرفت.

دکمه بازگشت به بالا