جهانخبر و گزارشدیپلماسی

آلمان سفارتش را در کابل بازگشایی می‌کند

سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان، تایید کرد که آلمان قصد دارد فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر گیرد.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان، روز شنبه، بیست‌ونهم آبان، در گفت‌وگو با یک رسانه خارجی گفته است که آلمان قصد دارد فعالیت دیپلماتیک خود را در افغانستان از سر گیرد.

او افزوده است که سفارت آلمان در کابل، هفته جاری دوباره فعال می‌شود.
دولت آلمان تاکنون به گونه رسمی این مورد را تأیید نکرده است.

این در حالی است که امارات متحده عربی  سفارت خود را به گونه رسمی در کابل بازگشایی کرد.‎

امارات متحده عربی سفارت خود در کابل، پایتخت افغانستان را بازگشایی کرده است.

بازگشایی آرام سفارتخانه‌ها در کابل در حالی روی می‌دهد که اوضاع انسانی در افغانستان بسیار وخیم گزارش شده است. صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) هشدار داد که اگر نهادهای جهانی کمک‌رسان به افغانستان کمک نکنند، ممکن است یک میلیون کودک افغان به خاطر سوء تغذیه شدید، جان خود را از دست دهند.
برلین در 15 آگوست گذشته و پس از آنکه طالبان کنترل کابل را در دست گرفت، سفارت خود در افغانستان را مسدود کرد و «مارکوس پوتزل» سفیر خود در افغانستان را به دوحه، پایتخت قطر منتقل کرد.

البته دولت آلمان همچنان ارتباط دیپلماتیک خود با طالبان را حفظ کرده‌ است. پیش از این نیز «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان گفته بود که در صورتی که شرایط سیاسی و همچنین اوضاع امنیتی اجازه دهد، آلمان می‌تواند هیئت دیپلماتیک خود در کابل را بازگشایی کند.

از زمانی که طالبان در ماه آگوست قدرت را در این کشور در دست گرفته، بیش از 5400 نفر از جمله 4 هزار و 559 شهروند افغانستانی و 522 شهروند آلمانی، توانسته‌اند از افغانستان به آلمان منتقل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا