جهانخبر و گزارشسیاست

آمریکا: تا شروطمان عملی نشود دارایی‌های افغانستان را آزاد نمی‌کنیم

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت: درباره شرایط افغان‌ها آگاه است ولی تازمانی که طالبان خواسته‌های آمریکا را نپذیرد دارایی‌های این کشور آزاد نمی‌شود.

«توماس وست» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در تازه ترین اظهاراتش گفت: «در جریان امور افغانستان هستیم؛ اما تا زمانی‌که طالبان خواسته‌های مطرح شده ما را عملی نکند، دارایی‌ها توقیف شده آزاد نمی‌شوند و طالبان نیز به رسمیت شناخته نخواهد شد».

نماینده ویژه آمریکا ادامه داد که آمریکا و متحدانش هنوز اطمینان ندارند که طالبان واقعاً حقوق زنان را رعایت خواهد کرد.

چندی پیش «ویکی آکن» مدیر کمیته بین‌‌المللی (آی‌آر‌سی) افغانستان درباره موانع فعالیت سازمان‌های امداد رسان در این کشور گفت: تحریم‌های بین‌المللی، محدودیت‌های بانکی و امتناع جامعه بین‌المللی از به رسمیت شناختن طالبان، همگی عواملی هستند که مانع کار این سازمان‌ها می‌شوند.

«سهیل شاهین» نماینده تعیین شده طالبان برای سازمان ملل اظهارداشت: غرب عمداً به بحران اقتصادی در افغانستان دامن می‌زند و می‌خواهد افغانستان را در تنگنای اقتصادی قرار دهد. در این کشور یک بحران انسانی وجود دارد. زمستان سختی در پیش رو داریم و امیدواریم کمک‌ها مالی و بشر دوستانه به افغانستان برسد، زیرا مردم در وضعیت بسیار دشواری قرار دارند.

«گری رایس» سخنگوی صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌تر تصریح کرد: تا زمانی که موضع جامعه جهانی درباره برسمیت شناختن دولت به رهبری طالبان در افغانستان شفاف نشود، روابط این نهاد با افغانستان نیز در حالت تعلیق باقی می‌ماند.

وی با ابراز نگرانی از شرایط اقتصادی افغانستان از جامعه جهانی خواست تا اقدامات فوری را برای جلوگیری از وقوع یک «بحران انسانی در حال ظهور» در افغانستان انجام دهند.

وضع تحریم‌ها بر افغانستان، شرایط سخت اقتصادی را بر مردم حاکم کرده است اما طالبان می‌گوید که تمامی شرایط جامعه بین المللی را برآورده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا