جهانخبر و گزارش

آیا تجهیزات نظامیان خارجی در اختیار دولت افغانستان قرار می‌گیرد؟

در حالی که نیروهای خارجی در گذشته تاسیسات و تجهیزات نظامی خود در افغانستان را پس از ترک پایگاه‌ها تخریب کرده بودند، دولت کابل تلاش می‌کند تا این تجهیزات را به طور رسمی درخواست کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های افغانستان در گذشته بارها اعلام کردند که همزمان با احتمال کاهش نظامیان آمریکایی در این کشور، بخشی از تجهیزات و تاسیسات نظامیان خارجی به ویژه در پایگاه بگرام در این کشور تخریب شده است.

وزارت دفاع افغانستان نیز در آستانه خروج نظامیان خارجی از این کشور گفته است که از طریق مجاری رسمی درخواست حفظ تجهیزات نظامیان خارجی در افغانستان را پیگیری می‌کند.

به گزارش آریانا، ارتش افغانستان به تجهیزات نظامیان خارجی نیاز دارد بنابراین در آستانه خروج نظامیان آمریکایی و ناتو، قرار است حفظ تاسیسات و تجهیزات آنها را در این کشور مطالبه کند.

«فواد امان» معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته که بدون شک ما به این تجهیزات نظامی نیاز داریم و می‌خواهیم آمریکا به ما بسپارند.

آمریکا در سال 2014 هم بیشتر تجهیزات نظامی خود را تخریب و یا از افغانستان خارج کرد.

برخی کارشناسان می‌گویند که تجهیزات نظامی خارجی به فناوری سری مربوط به خود آنها مجهز هستند بنابراین در اختیار افغانستان قرار نمی‌دهند.

پیش از این نیز سنای افغانستان گفته بود که نیروهای آمریکایی هنگام ترک افغانستان پایگاه‌های نظامی را تخریب و تجهیزات آن را نیز نابود یا به پاکستان منتقل می‌کنند.

از سوی دیگر، برخی کارشناسان نیز می‌گویند که انتقال تجهیزات به پاکستان، جنگ در افغانستان را شعله‌ور می‌کند.

با این حال،یک منبع نظامی گفته است که دولت افغانستان و ماموریت حمایت قاطع درباره عدم تخریب یا خروج تجهیزات نظامی، کمیسیون مشترکی ایجاد کرده‌اند تا این موضوع را به سرانجام برساند.

سال گذشته نیز «سی‌ان‌ان» در گزارشی مدعی شد که آمریکا پیش از خروج از افغانستان بیشتر تجهیزات و تاسیسات نظامی خود را برای جلوگیری از افتادن به دست طالبان تخریب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا