جامعهخبر و گزارشفرهنگ و هنر

اتحادیه مکاتب خصوصی: طی یک سال گذشته ۲۰۰ مکتب تعطیل شده است

مکتب‌های خصوصی کشور در آستانه سقوط قرار دارند. مسوولان اتحادیه مکتب‌های خصوصی در کابل می‌گویند که در مدت کم‌تر از یک سال گذشته بیش از ۲۰۰ باب مکتب خصوصی به دلیل مشکلات مالی در کشور، بسته شده‌اند. به گفته آنان، با بسته شدن این مکتب‌ها و کاهش دانش‌آموزان این نهادهای خصوصی، صدها آموزگار شغل‌شان را از دست داده‌اند.

مسوولان اتحادیه مکتب‌های خصوصی همچنان می‌گویند که از سقوط نظام جمهوری به این‌سو بیش از ۴۰ درصد دانش‌آموزان مکتب‌های خصوصی کاهش یافته است. ممنوعیت دختران دانش‌آموز بالاتر از صنف ششم، وضع مالیات طاقت‌فرسا از سوی سکتور آموزشی و اخذ پول جواز از سوی شهرداری‌های طالبان از فشارهایی به شمار می‌روند که نهادهای آموزشی خصوصی را به پرتگاه سقوط نزدیک‌تر ساخته‌اند. مسوولان شماری از مکتب‌های خصوصی هشدار می‌دهند که با دوام سخت‌گیری‌های طالبان و کمبود شدید دانش‌آموزان، مکاتب خصوصی کشور به سمت فروپاشی خواهند رفت.

محمدعظیم میدان‌وال، رییس اتحادیه مکاتب خصوصی در کابل به روزنامه ۸صبح می‌گوید، با توجه به وضعیت نابه‌سامان اقتصادی در حدود یک سال گذشته بیش از ۲۰۰ مکتب خصوصی از فعالیت باز مانده‌اند. آقای میدان‌وال می‌افزاید: «پس از تحولات اخیر بیشتر شهروندان کشور را ترک کردند و همچنان با بدتر شدن وضعیت اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها مجبور شده‌اند فرزندان‌شان را از مکتب‌های خصوصی بیرون کنند.»

آقای میدان‌وال کاهش شمار دانش‌آموزان مکتب‌های خصوصی را علت دیگری عنوان می‌کند که این نهادهای خصوصی را با سقوط مواجه ساخته است. رییس اتحادیه مکتب‌های خصوصی توضیح می‌دهد که با وضع محدودیت بر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم، حدود ۴۰ درصد در شمار دانش‌آموزان مکتب‌های خصوصی کاهش به میان آمده است.

این در حالی است که با فروپاشی حکومت پیشین و روی کار آمدن رژیم طالبان در ماه اسد سال گذشته، چرخه اقتصادی کشور متوقف شده و بیشتر شهروندان منابع عایداتی‌شان را از دست داده‌اند. خانواده‌هایی که از این پیش فرزندان‌شان را برای کسب آموزش به مکتب‌های خصوصی می‌فرستادند، اکنون به مکتب‌های دولتی روی آورده‌اند؛ زیرا توان پرداخت فیس مکتب‌های خصوصی را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا