اقتصادجامعهخبر و گزارش

احتمال قطع برق در افغانستان؛ طالبان هزینه برق وارداتی را پرداخت نکردند

شماری از مقام های پیشین شرکت برق افغانستان (برشنا) می‌گویند، طالبان پول برق وارداتی را پرداخت نکرده و احتمال دارد که کشورهای تامین کننده، برق‌ افغانستان را قطع کنند.

به گزارش کوکچه، با توجه به پرداخت نشدن پول تامین‌کننده‌گان برق آسیای مرکزی، ممکن است که افغانستان در زمستان پیش‌رو برق نداشته باشد.

داوود نورزی، رییس پیشین شرکت برق افغانستان (برشنا) وضعیت را «خطرناک» پیش‌بینی کرده و گفته است که این اقدام کشورهای شمال افغانستان می‌تواند کابل و برخی دیگر از ولایات را در تاریکی فرو ببرد.

شرکت برق افغانستان در زمان داوود نورزی ۴۰ میلیون دلار در خزانه‌اش داشت و مسوولان در حکومت تلاش داشتند که این پول را خارج کنند.

با توجه به قطع کمک‌های بین‌المللی، طالبان تصمیم گرفته‌اند که از این پول برای تسویه بدهی‌های برق افغانستان استفاده نکنند.

منابع در شرکت برق افغانستان گفته‌اند که بدهی‌های این شرکت از آن زمان تا حال ۹۰ میلیون دلار افزایش یافته و هم‌چنان در حال افزایش است.

این در حالی است که نهادهای دولتی افغانستان ماه‌ها پول برق‌شان را پرداخت نکرده‌اند.

از سوی دیگر، نصف مجموع پول وارداتی که ۳۸۷ میلیون دلار است را شهروندان کابل می‌پردازند.

مقام های پیشین شرکت برشنا گفته‌اند که با توجه به بدتر شدن وضعیت اقتصادی، ممکن است که مردم نیز نتوانند پس از این پول برق‌شان را بپردازند.

به این ترتیب منابع تصریح می‌کنند که پس از کشمکش‌ها میان افغانستان و تاجیکستان، احتمال دارد که مقامات آن کشور هرچه زودتر اقدام به این کار کند.

با توجه به خشک‌سالی در افغانستان و کاهش تولیدات برق آبی، بیش از ۸۰ درصد برق این کشور را برق وارداتی تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر برق وارداتی افغانستان از تاجیکستان، ازبکستان،‌ ترکمنستان و ایران تأمین می‌شود که سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار هزینه برمی‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا