اقتصادجهانخبر و گزارشدیپلماسی

ادامه تلاش برای نهایی کردن نقشه راه خط آهن ازبکستان-افغانستان-پاکستان

وزیر خارجه طالبان در دیدار با معاون نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت که تلاش‌ها برای نهایی کردن نقشه راه خط آهن ترمذ-مزارشریف-کابل-پیشاور جریان دارد.

«امیرخان متقی» وزیر خارجه طالبان در دیدار با «سردار عمرزاکوف» معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان پیرامون گسترش تجارت، ترانزیت و ترانسپورت میان افغانستان و ازبکستان و همچنین نهایی کردن نقشه راه همکاری‌ها میان دو کشور و نقشه خط آهن ترمذ-مزارشریف-کابل-پیشاور صحبت کرد.

متقی در این دیدار تاکید کرد که کشورهای آسیای مرکزی، به ویژه ازبکستانجایگاه مهمی در سیاست خارجی افغانستان دارد و طالبان به دنبال سطح بالای همکاری‌ها با همه این کشورهاست.

براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه طالبان، معاون نخست‌وزیر ازبکستان نیز با اعلام آمادگی این کشور برای دایر کردن نشست نهایی خط آهن ترمذ-مزارشریف-کابل-پیشاور گفت که تحولات اخیر در منطقه این موضوع را به تعویق انداخته است.

وزیر خارجه طالبان نیز با بیان اینکه کار میان ادارات مربوطه افغانستان جهت نهایی کردن نقشه خط آهن مذکور جریان دارد، اطمینان داد که نسخه نهایی آن به زودی با جانب ازبکستان به اشتراک گذاشته خواهد شد.

بیانیه می‌افزاید که دو طرف در پایان نیز توافق کردند تا هم نقشه راه همکاری‌ها میان دو کشور و هم نقشه خط آهن ترمذ-مزارشریف-کابل-پیشاور در آینده نزدیک نهایی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا