جهانخبر و گزارش

ادامه حمایت‌های بین‌المللی به اعتراضات: خیزش زنان ایران، کانون توجه رسانه‌های جهان

در ادامه حمایت‌های جهانی از اعتراضات مردم ایران، رسانه‌های مهم جهان در گزارش‌های اصلی خود به انتشار تصاویر زنان معترض در خیابان‌ها پرداختند و ایرانیان خارج از کشور برای روز شنبه اول اکتبر در حال تدارک برگزاری تجمعات در سراسر جهان هستند.

انجمن خانواده‌های پرواز اوکراینی از تمام فعالین خارج از کشور خواست ضمن حفظ روزهای برنامه‌ریزی‌شده خود، برای برگزاری راهپیمایی در سراسر جهان در روز شنبه اول اکتبر اقدام به برنامه‌ریزی کنند.

در همین حال، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در توییتی نوشت: «زنان ایران برای آزادی‌های اولیه به پا خواسته‌اند. ما با شما اعلام همبستگی می‌کنیم. شجاعت شما الهام‌بخش همه مردم جهان است.»

از سوی دیگر، تصاویر زنان معترض ایران به کانون توجه رسانه‌های جهان تبدیل شده است. روزنامه لیبراسیون فرانسه با تیتر فارسی «زن، زندگی، آزادی» عکس و گزارش صفحه اول خود را به اعتراضات در داخل ایران اختصاص داد.

روزنامه لوموند فرانسه نیز با انتشار آلبوم عکسی از اعتراضات ایران نوشت: «خیزش زنان ایران جهان را تکان داده است. پس از جان باختن مهسا امینی خیزش مردم ایران با وجود سرکوب‌های شدید، در حال گسترش است و عکس زنانی که روسری‌های خود را به آتش کشیده‌اند به همه جای جهان رسیده است.»

روزنامه فیگارو نیز عکس و گزارش صفحه اول خود را به اعتراضات ایران اختصاص داد و نوشت: «قیام مردم ایران علیه حجاب، به خیزش علیه رژیم تبدیل شد.»

بابک امینی، آهنگساز و نوازنده، در گفت و گو با ایران اینترنشنال با تاکید بر لزوم حمیات هنرمندان از اعترضات مردم گفت: «وظیفه هنرمندان ایرانی در حمایت از خیزش مردمی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی و رساندن صدای آنها به جهان است.»

هزاران نفر از ایرانیان کانادا یک‌شنبه در مرکز شهر ونکوور در همراهی با معترضان ایران تظاهرات برگزار کردند و علیه جمهوری اسلامی و خامنه‌ای شعار دادند.

فعالان ایرانی در سان فرانسیسکو آمریکا و گراتیس اتریش نیز تجمع‌های گسترده‌ای از حمایت از مردم ایران برگزار کردند.

شایا گلدوست، زن ترنس و کنشگر جنسی و جنسیتی، در سخنرانی در تجمع ایرانیان کانادا در ونکوور گفت: «رنج ما رنج مشترکی است که جنسیت، گرایش جنسی، دیدگاه سیاسی، مذهبی و قومی نمی‌شناسد. فارغ از هر آنچه بازیچه‌ای برای جدا کردنمان شد، با هم خواهیم ماند. ما از ریشه به هم پیوستگانیم.»

علی کریمی، ستاره پیشین تیم ملی فوتبال ایران در واکنش به اظهارات حمید رسایی، فعال سیاسی اصول‌گرا و نماینده پیشین مجلس که به دلیل حمایت از خیزش سراسری مردم خواستار توقیف اموال او شده بود، در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «عمری با جون کندن یه خانه درست کردیم، نمیدونستم خاری میشه توی چشمتون. اگه تونستین بگیرین. فدای سر مردمم»

سردار آزمون بازیکن تیم ملی فوتبال در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «به‌خاطر قانون تیم ملی تا الان نتونستیم چیزی بگیم تا اردو تمام شه ولی دیگه طاقت نیاوردم، تهش می‌شه خط خوردن از تیم ملی که فدای یک تار موی زنان ایرانی. شرم بر شما که آدم‌ها را به راحتی می‌کشید. زنده باد زنان ایرانی»

پائولو مالدینی، اسطوره فوتبال ایتالیا و تیم آث.میلان، در پستی اینستاگرامی با انتشار هشتگ مهسا امینی نوشت: «من از زنان ایران و حقوق و آزادی‌های اساسی آن‌ها حمایت می‌کنم.»

در همین حال معترضان در ایران شیوه‌های جدیدتری را به اعتراضات خود افزوده‌اند و در کنار مبارزات خیابانی به اقداماتی از جمله شعارنویسی گسترده و شعار دادن از پنجره‌ها و بام‌ها روی آورده‌اند.

کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند شعارنویسی و شابلون نویسی اثر ماندگار دارد و پاک کردن شعارها از نیروهای سرکوب‌گر انرژی مضاعفی می‌گیرد.

کاربران همچنین افرادی را که امکان حضور در خیابان‌ها ندارند تشویق می‌کنند، از پنجره‌ها و بام‌ها شعار بدهند.

از سوی دیگر، گزارش‌ها از تحلیل رفتن قوای نیروهای امنیتی خبر می‌دهد. ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، از بیخوابی چندشبه نیروهای سرکوب‌گر و کار کردن آنها در روز تعطیلی سخن می‌گوید.

کاربران شبکه‌های اجتماعی همچنین با انتشار عکس‌های مختلفی از کودکان با لباس‌ها و تجهیزات سرکوب در خیابان‌ها، استفاده نیروهای امنیتی از کودکان را نشان دهنده تحلیل قوای این نیروها برآورد می‌کنند.

در ویدیویی که به دست ایران اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد معترضان در خیابان سازمان آب تهران فریاد می‌زنند که تعداد ماموران بسیار کم است و از مردم می‌خواهند در خیابان‌ها بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا