جهان

اردوغان رئیس جمهور ترکیه با زلنسکی دیدار کرد

رئیس جمهور اردوغان با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در کاخ پوتوتسکی در لویو دیدار کرد. پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، اردوغان برای اولین بار با زلنسکی، رهبر اوکراین دیدار کرد. علاوه بر این، نشست سه جانبه سران با حضور گوترش دبیرکل سازمان ملل در لویو برگزار می شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، وارد شهر لویو اوکراین شد.

اردوغان با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در کاخ پوتوتسکی در لویو دیدار کرد.

رئیس جمهور ترکیه  پیش از دیدار با زلنسکی از قبرستان تاریخی لیچاکیو بازدید کرد. پس از دیدارهای دوجانبه، نشست سه جانبه سران با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

اولین بازدید از اوکراین پس از جنگ

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور برای اولین بار پس از جنگ به اوکراین می رود. رئیس جمهور در شهر لویو با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیدار خواهد کرد.

دو موضوع روی میز اقداماتی است که باید برای افزایش عملکرد کریدور غلات و حل و فصل جنگ از طریق روش های دیپلماتیک انجام شود.

در این دیدار بین رهبران دو کشور، روابط ترکیه و اوکراین در سطح مشارکت راهبردی در همه ابعاد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در این نشست فعالیت های سازوکار ایجاد شده برای صادرات غلات اوکراین به بازارهای جهانی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در جریان سفر اردوغان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اوکراین حضور خواهد داشت. در همین راستا قرار است نشست سه جانبه با حضور اردوغان، زلنسکی و گوترش برگزار شود.

از جمله موضوعاتی که قرار است در این نشست مورد بحث قرار گیرد، میانجیگری ترکیه در تبادل اسرا بین روسیه و اوکراین است.

بازگشت دو فروند هواپیمای A440M نیروی هوایی ترکیه که قبل از جنگ در اوکراین بودند و در آنجا باقی مانده بودند به ترکیه از جمله موضوعاتی است که روی میز قرار دارد.

رئیس جمهور اردوغان آخرین بار در ۳ فوریه ۲۰۲۲ یعنی ۱۷ روز قبل از شروع جنگ روسیه و اوکراین از اوکراین بازدید کرد.

حریم هوایی اوکراین به دلیل جنگ بسته است… بنابراین، رئیس جمهور و همراهانش از طریق راه های جایگزین به شهر لویو خواهند رسید.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا