خبر و گزارشدیپلماسی

اشرف غنی: انحصار قدرت وضعیت افغانستان را وخیم‌تر می‌کند

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، در پیامی به‌مناسبت عید فطر، گفته است که افغانستان در بدترین وضعیت تاریخ قرار دارد و ضروری‌ست که همه یک‌دیگر را بپذیریم و برای جلوگیری از فجایع بیش‌تر با یک‌دیگر هم‌کاری کنیم.

او در این پیام که ساعتی پیش از طریق صفحۀ فیسبوکش به‌طور زنده پخش شد، تأکید کرده است که جز اجماع ملی راهی برای بیرون‌رفت از وضعیت کنونی کشور وجود ندارد. به گفتۀ غنی، «انحصار قدرت وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.»

اشرف غنی تأکید کرده است: «از تاریخ باید درس بگیریم و با زور افغان‌ها را نمی‌توانیم قانع کنیم.»

رئیس‌جمهور پیشین تصریح کرده که گرفتن قدرت آسان است، اما انحصار قدرت پایدار نیست. او افزوده است: «قدرت وسیلۀ‌ خدمت است، نه وسیلۀ بربادی و تباهی.»

اشرف غنی در این پیامش هم چنان از وضعیت اقتصادی کشور ابراز نگرانی کرده و گفته است که بدون کسب مشروعیت بین‌المللی حل‌کردن این وضعیت دشوار است.

او هم‌چنان با اشاره به حمله‌های اخیر بر مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی گفته است که باید دست از این حمله‌ها برداشته شود، در غیر صورت «اگر یک‌ بار دروازهٔ‌ انتحار و انفجار باز شد، جلوگیری آن دشوار خواهد بود.»

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان پیش از این نیز در پیامی به‌مناسبت سال نو خورشیدی، بر اجماع ملی و فراهم‌سازی زمینه برای گفتمان ملی در کشور تأکید کرده بود. او گفته بود که شهروندان کشور در یک دوراهی قرار دارند و تکرار اشتباهات گذشته و اتکا به حذف و انحصار می‌تواند جنگ را در افغانستان دوباره شعله‌ور کند.

این در حالی‌ست که بیش از هشت ماه از روی‌کارآمدن حکومت امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد و تاکنون به‌دلیل آن‌چه این حکومت انحصاری و تک‌قومی خوانده می‌شود، از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا