خبر و گزارشدیپلماسی

اعتراض در پنجشیر به اعدام یک افسر پیشین پلیس توسط طالبان

قبل از ظهر یکشنبه پنجم جدی، ساکنان شهرستان عنابه در پنجشیر، با حمل جسد تیرباران شده محمد آقا، افسر پیشین پلیس، اعتراض به طالبان را آغاز کردند. اعتراض‌کنندگان با سر دادن شعار‌های «مرگ بر طالبان، زنده باد احمد مسعود» و «بیگانه را نمی‌خواهیم»، از مرکز عنابه به سمت مرکز پنجشیر حرکت کردند.

اعتراض‌کنندگان با سر دادن شعار‌های «مرگ بر طالبان، زنده باد احمد مسعود» و «بیگانه را نمی‌خواهیم»، از مرکز ولسوالی عنابه به سمت مرکز پنجشیر حرکت کردند. در طول مسیر، ده‌ها معترض دیگر نیز به این عده ملحق شدند. یکی از ساکنان پنجشیر، به شرط فاش نشدن نامش، در صحبت با ایندیپندنت گفت: «محمد آقا در دولت پیشین افغانستان افسر پلیس بود، اما با فروپاشی آن دولت، اسلحه و امکانات نظامی را کنار گذاشت و به زندگی عادی خود بازگشت. هیچ‌گونه فعالیت نظامی نداشت و با اعتماد به عفو عمومی طالبان، در کنار خانواده‌اش زندگی می‌کرد.»

به گفته این منبع، افراد طالبان صبح یکشنبه بدون مشخص شدن اتهام، محمد آقا را از خانه‌اش در روستای زمان‌کور بیرون کشیدند و در ملأ عام در مقابل چشمان مردم محل تیرباران کردند. خانواده محمد آقا و ساکنان روستای زمان‌کور جسد تیرباران شده او را برای اعتراض از مرکز عنابه تا مرکز پنجشیر حمل کردند و خواهان توقف کشتار مردم به دست طالبان شدند.

در فیلم‌هایی که از جریان اعتراض مردم در شبکه‌های مجازی منتشر شده است، دیده می‌شود که ملا ملنگ‌شاه، معاون والی طالبان در پنجشیر، و حمید خراسانی، فرمانده انتظامی فرماندهی پلیس این گروه، در میان معترضان بودند، اما معترضان با شعار «مرگ بر خائن» آنان را از میان خود دور می‌کردند.

معترضان در پنجشیر، طالبان را به قتل و کشتار افراد بی‌گناه متهم کردند و هشدار دادند که در صورت ادامه این وضع، همه مردم برای قیام در برابر این گروه اسلحه به دست خواهند گرفت. در یکی از فیلم‌های منتشر شده از اعتراض در مرکز پنجشیر، یکی از معترضان در سخنانی می‌گوید: «ما مردم پنجشیر به کلمه توحید ایمان داریم و برای احترام به همین کلمه در برابر طالبان نجنگیدیم. این‌ها از این کلمه سوءاستفاده می‌کنند. این را بدانید، اگر این جنایات تکرار شود، همه این مردم در برابرتان اسلحه برمی‌دارند.»

در همین حال، یک منبع در پنجشیر گفت که در جریان این اعتراض، میان افراد مسلح حمید خراسانی و یک فرمانده دیگر این گروه درگیری نظامی صورت گرفت. به گفته این منبع، حمید خراسانی که از اهالی پنجشیر و از قوم تاجیک است، با یک فرمانده پشتون که گفته می‌شود عامل قتل محمد آقا است، درگیر شده است. از تلفات به جا مانده در این درگیری هنوز خبری در دست نیست، اما حمید خراسانی در صحبت با روزنامه هشت صبح گفت که درگیری پایان یافته است و نیرو‌های تحت امر او به حال آماده‌باش‌اند.
اعتراض در ولسوالی عنابه پنجشیر در حالی شکل گرفت که چهارشنبه اول دی، فرماندهان طالبان ده‌ها تن از اهالی آن ولسوالی را به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود بازداشت و شکنجه کردند.
در روز‌های اخیر، عنابه یکی از مراکز درگیری‌های نظامی میان مبارزان جبهه مقاومت ملی و جنگجویان طالبان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا