جامعهجهانخبر و گزارشمهاجرت

اعضای سنای امریکا: ۷۵ درصد پناهجویان افغان هنگام ورود به ایالات متحد بازرسی نشده‌اند

جمهوری خواهان در مجلس سنای امریکا در یک یاداشت گفته‌اند که تنها شمار کمی از مهاجران افغانستان‌ که در روند تخلیه وارد امریکا شدند، معاینه و برسی شده‌اند. طبق اطلاعات، حدود ۷۵ درصد افرادی که وارد امریکا شده‌اند، بررسی نشده‌اند.

واشنگتن اگزمینر گزارش نوشت که دولت آن کشور بیش از ۸۲ هزار پناهجو را ازطریق پایگاه‌های اطلاعاتی بازرسی‌کرده است.

با این حال، مقامات از اطلاعات جمع‌آوری‌ شده و مصاحبه‌ها استفاده نکرده‌اند و حدود ۷۵ درصد افرادی که وارد امریکا شده‌اند، بررسی نشده‌اند.

این روزنامه گفته است‌ که فرایند انتقال بخش بزرگ این افراد توسط وزارت دفاع صورت گرفته است که بررسی‌شان فراتر از یک تهیه فهرست عادی نبوده است.

در این گزارش آمده است که روند ورود بیش‌تر افراد تخلیه شده با سخنان بایدن مغایرت دارد و نشان‌دهنده گسست سیاست دیرینه ایالات متحده امریکا در امور پناهنده‌گان است.

واشنگتن اگزمینر گزارش داده است که حدود ۷۵ درصد از افرادی که اجازه ورود به امریکا را یافتند، سند لازم چون ویزا، سند شهروندی و گرین کارت نداشته‌اند.

این درحال است که پس ازحملات ١١ سپتامبر ٢٠٠١، بازرسی برای ورد به امریکا الزامی است.

انتقاد جمهوری‌خواهان در حالی مطرح می‌شود که رییس جمهور بایدن هنگام روند تخلیه افغان‌ها، در بیانیه‌ای گفته بود: «هواپیمایی‌های‌که از کابل پروازمی‌کنند، مستقیم به ایالات متحده نمی‌آیند. آن‌ها در پایگاه‌های امریکا پس از بررسی، انتقال می‌یابند و زیر بررسی دقیق قرار می‌گیرند.»

در همین حال، وزارت امنیت داخله امریکا گفته است که بررسی چندلایه‌ای را درمورد پناهنده‌گان تخلیه شده افغانستان انجام داده است.

مقامات‌ امریکایی گفته‌اند که اقدامات متعددی را انجام می‌دهند تا اطمنیان حاصل‌ کنند که پناهنده‌گان خطری برای امنیت ملی امریکا نیستند.

به گفته این مقامات، فرایند بازرسی دقیق و چند لایه‌ای توسط متخصصان اطلاعاتی اداره تحقیقات فدرال «FBI» و مرکز ملی ضد تروریسم «NCTC» بررسی شده است.

این بررسی شامل نشان انگشت، عکس‌ها و داده‌ها بیوگرافی هر یک از افغان‌هایی می‌شود، که پیش از صدور مجوز برای سفر به ایالات متحده انجام شده است.

رابرت چارلز، دستیار سابق وزیر امور خارجه دولت جورج دبلیو بوش، ریس جمهورسابق، روز جمعه در جریان برنامه «FOX and Friends First» گفته است که بررسی ۸۳ هزار پناهنده زمان‌بر است و این شتاب را «تراژدی مضاعف» خوانده است.

او تصریح کرد: «ما آمریکایی‌ها، دارنده‌گان ویزای عادی، دارندگان ویزای مهاجرت ویژه و دایمی و کارمندان سابق سفارت را در افغانستان رها کردیم و ۷۳ هزار نفر را که واقعاً هیچ دلیلی برای بیرون کشیدن نداشتند، بیرون آوردیم.»

گفتنی اس که خروج نیروهای امریکا و هم‌چنان تخلیه افغان‌ها از دیر زمانی در امریکا جنجال برپا کرده است.

مجلس سنا، به ویژه جمهوری‌خواهان پیش‌تر بارها بر برنامه‌های اداره بایدن انتقاد کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا