خبر و گزارشسیاست

اعلام پیروزی طالبان و سراسیمگی در کابل؛ گزارش لحظه به لحظه

پس از اعلام پیروزی طالبان و حضور آنان در ارگ ریاست جمهوری افغانستان، سردرگمی و سراسیمگی در کابل افزایش یافته است. هزاران تن به امید ترک افغانستان خود را به میدان هوایی کابل رسانده اند، اما پروازهای ملکی متوقف شده است.

پنج تن در میدان هوایی کابل کشته شدند
شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته اند که پنج تن در میدان هوایی کابل زمانی کشته شدند که صدها تن تلاش کردند به زور وارد هواپیمایی شوند که در حال پرواز از میدان هوایی بود.

یک شاهد عینی گفت که جسد پنج تن را دیده است که توسط یک موتر انتقال داده شدند. یک شاهد عینی دیگر گفت که معلوم نیست این افراد در اثر شلیک گلوله یا فشار جمعیت کشته شده اند.

روسیه برخی کارمندان سفارت خود را از کابل خارج می‌کند

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان، به یک فرستنده رادیویی گفت که برخی از حدود ۱۰۰ کارمند سفارت این کشور را از کابل خارج می‌کند.

کابلوف گفت که سفیر روسیه در افغانستان روز سه شنبه با مقام‌های طالبان در مورد امنیت دیپلومات‌ها گفتگو خواهد کرد.

خروج کارمندان سفارت اسپانیا

وزیر داخله اسپانیا گفته است که همه کارمندان اسپانیایی و افغان سفارت این کشور در کابل در میدان هوایی به سر می‌برند تا از این کشور خارج شوند.

فرانسه روند خروج شهروندانش از کابل را شام دوشنبه آغاز می کند
فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه گفت که پاریس روز دوشنبه نخستین اتباع خود را از کابل، پایتخت سقوط کرده افغانستان، به پایگاهی در امارات متحده عربی منتقل می کند.

پارلی در رادیو فرانس اینفو گفت: »ما در حال برنامه ریزی برای انجام اولین پرواز از امروز تا پایان دوشنبه هستیم” و افزود که دهها شهروند فرانسوی به همراه “افرادی که تحت حمایت ما هستند” باید تخلیه شوند.

بریتانیا به جنگ در برابر شورشیان بر نمی‌گردد
بن والس، وزیر دفاع بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که افغانستان اکنون در اداره طالبان قرار دارد و نظامیان بریتانیایی به جنگ در برابر شورشیان بر نمی‌گردند. وزیر دفاع بریتانیا به رسانه خبری «اسکای نیوز» گفته که »من تایید می‌کنم که طالبان کنترول افغانستان را به دست گرفته اند. منظور من این است که نیاز نیست حتماً یک دانشمند علوم سیاسی باشید تا متوجه شوید که ما در کجا هستیم.«

بن والس، وزیر دفاع بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا بریتانیا و ناتو به افغانستان باز خواهند گشت یا خیر، گفت: «این در دستور کار نیست که … ما برگردیم.»

والس گفت که بخش نظامی میدان هوایی کابل امن است و بریتانیا تمام تلاش خود را برای تخلیه شهروندان این کشور و افغانانی که با آنان همکار بودند، انجام می‌دهد.

او اظهار داشت: «هدف ما این است که … روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ پرواز خروجی بر اساس ظرفیت هواپیماهای ما صورت گیرد و ما این روند را ادامه خواهیم داد.»

بریتانیا مانند شماری دیگر از کشورهای غربی سفارت خود را از شهر به میدان هوایی کابل منتقل کرد. والس در پاسخ به این سوال که با دیدن پرچم طالبان بر فراز ساختمان سفارت بریتانیا در کابل چه احساسی خواهد داشت، گفت: «از نظر نمادین، این چیزی نیست که هر یک از ما می‌خواستیم.»

والس تاکید کرده که هنوز زمان مناسبی برای تصمیم‌گیری در مورد به رسمیت شناختن طالبان به عنوان دولت افغانستان نیست.

وزیر ذفاع بریتانیا علاوه کرد: «من فکر می‌کنم قبل از اتخاذ این تصامیم، کارهای زیادی در پیش است. مهم این است که آنان (طالبان) باید در عمل ثابت کنند، نه در لفظ.»

پیش از این بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز خواستار عدم به رسمیت شناختن طالبان به گونه یکجانبه از سوی کشورهای جهان شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا