جهانخبر و گزارشدیپلماسی

امریکا کنترل سفارت و کنسولگری‎های افغانستان را بر عهده گرفت

وزارت خارجه امریکا کنترل سفارت افغانستان در واشنگتن و کنسولگری‎های این کشور در لیتل‌نُک نیویورک و بیورلی‌هیلز کالیفرنیا را به دست گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده امروز اعلام کرد که «مسوولیت انحصاری» امنیت و نگهداری از مکان‎های دیپلماتیک افغانستان را از روز دوشنبه بر‌عهده گرفته است و تا موعد بعدی، ورود هر کسی بدون مجوز به این مکان‌ها منع است.

این اقدام به تاریخ ۱۶ می پس از آن روی دست گرفته شد که وزارت خارجه امریکا تشخیص داد سفارت و کنسولگری‌های افغانستان «به‌طور رسمی فعالیت‌های دیپلماتیک و کنسولی در ایالات متحده را متوقف کرده‌اند.»

ایالات متحده رژیم طالبان در افغانستان را که سال گذشته پس از خروج نیروهای امریکایی و متحدانش قدرت را در دست گرفت، به رسمیت نمی‌شناسد و روابط دیپلماتیک رسمی با کشور ندارد.

وزارت خارجه ایالات متحده در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه در دفتر ثبت فدرال منتشر خواهد شد، گفته است که تا اطلاع بعدی دفتر نماینده‌گی‌های خارجی وزارت خارجه امریکا مسوولیت تضمین حفاظت تمام اموال، اثاثیه، بایگانی‌ها و دارایی‌های مالی سفارت افغانستان یا مقرهای کنسولی آن در ایالات متحده امریکا را بر‌عهده گرفته است.

این وزارت خاطرنشان کرده که افغانستان از کشور سومی درخواست نکرده است تا به‌عنوان «قدرت محافظ» برای تاسیسات یا منافع آن کشور در ایالات متحده عمل کند. با این حال از وقتی که واشنگتن سفارت خود در کابل را بسته، قطر به‌عنوان قدرت محافظ ایالات متحده در افغانستان عمل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا