اقتصادجهان

انتقاد رئیس جمهور چین به غرب به دلیل تحریم‌ها

رئیس جمهور چین از تحریم های روسیه علیه روسیه انتقاد کرد. شی گفت: «کسانی که سعی می کنند از تسلط خود در سیستم های مالی و پولی بین المللی برای سیاسی کردن اقتصاد جهانی استفاده کنند و از آنها به عنوان اهرم و سلاح برای خود استفاده کنند، در نهایت به خود و دیگران آسیب می رسانند و فاجعه ای را برای کل جهان به ارمغان می آورند.»

پیش از اجلاس سران بریکس که فردا به میزبانی پکن به صورت آنلاین برگزار می شود، شی جین پینگ رئیس جمهور چین بدون ذکر نام کشورها از تحریم های اقتصادی غرب علیه روسیه انتقاد کرد.

شی در سخنرانی در مجمع تجاری که قبل از اجلاس سران بریکس برگزار شد، اظهار داشت که پیگیری هژمونی و رویارویی بین بلوک ها صلح و امنیت را تامین نمی کند.

“بحران اوکراین زنگ بیداری جدیدی برای همه در جهان است. این [بحران] به ما یادآوری می کند که اعتقاد کورکورانه به قرار گرفتن در موقعیت قدرت، تلاش برای تضمین امنیت آنها به قیمت امنیت دیگران، نتیجه خواهد داد. در هیچ چیز جز یک معضل امنیتی،” شی گفت.

“ما فاجعه را برای کل جهان به ارمغان خواهیم آورد”

شی با اشاره به اینکه کشورهای بزرگ و توسعه یافته باید در سیاست های اقتصادی خود مسئولانه عمل کنند و از آثار منفی سیاست های خود و بار سنگینی که بر کشورهای در حال توسعه تحمیل می کنند آگاه باشند، ادامه داد:

بارها ثابت شده است که تحریم ها شمشیرهای دولبه هستند و با اثر بومرنگ به کسانی که آن را اعمال می کنند آسیب می زند. استفاده از آن به عنوان اهرم و سلاح برای خود، در نهایت به خود و دیگران آسیب می رساند و بلای جان کل جهان را به بار می آورد».

شایان ذکر است که شی جین‌پینگ انتقادات خود را از تحریم‌ها قبل از نشست سران گروه بریکس متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بیان کرد.

تحریم های مالی، مدیریت مسکو را هدف قرار می دهد

پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، کانادا، اتحادیه اروپا و سایر متحدان غربی تصمیم گرفتند تحریم های تجاری و مالی را علیه دولت مسکو اعمال کنند.

در محدوده تحریم‌ها، دارایی‌های بسیاری از موسسات و نام‌های نزدیک به دولت روسیه در نظر گرفته شد، در حالی که روسیه از سیستم سوئیفت که در آن نقل و انتقالات بین‌المللی پول بین بانک‌ها انجام می‌شود، حذف شد.

تعداد زیادی از کشورهای غربی عملیات مربوط به مدیریت ذخایر و دارایی های بانک مرکزی روسیه را متوقف کردند و دسترسی مدیریت مسکو به اکثر ذخایر قطع شد.

چین که یکی از خریداران مهم نفت و گاز روسیه است، از به کار بردن کلمات «اشغال»، «حمله» و عباراتی که به معنای «محکومیت» در رابطه با جنگ اوکراین است، اجتناب کرد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا