جهانخبر و گزارشعکسنگاه‌ها

اگر جنگ اتمی بین آمریکا و روسیه رخ دهد چه اتفاقی می افتد؟ پیامدهای فاجعه‌ای که احتمالا در آن بیش از ۵ میلیارد نفر جان خواهند باخت

جنگ روسیه و اوکراین ۱۷۴. همانطور که روز ادامه دارد، یک مطالعه جدید در ایالات متحده نشان می دهد که یک جنگ هسته ای احتمالی بین روسیه و ایالات متحده آمریکا تقریباً دو سوم جمعیت جهان را از بین خواهد برد.

دانشمندان همچنین گفتند که پس از چنین جنگی تا ۳۰۰-۴۰۰ سال نمی توان کشاورزی و دامداری را روی زمین انجام داد.

پوتین رئیس جمهور روسیه که بزرگترین زرادخانه هسته ای جهان را مدیریت می کند، پیش از این چندین بار ایالات متحده و دیگر کشورها را تهدید کرده است.

محققان دانشگاه راتگرز با استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری عواقب جنگ هسته ای احتمالی بین ایالات متحده و روسیه را پیش بینی کردند.

دانشمندان فاش کرده‌اند که آتش‌های ناشی از بمب‌های هسته‌ای دوده را در جو فوقانی آزاد می‌کند و این باعث جلوگیری از رسیدن پرتوهای خورشید به زمین می‌شود.

کارشناسان که اعلام کردند با بسته شدن خورشید تا حد زیادی از رشد محصولات کشاورزی روی زمین جلوگیری می شود، محاسبه کردند که بیش از ۵ میلیارد نفر پس از قحطی از گرسنگی خواهند مرد.

نویسنده اصلی این مطالعه که در مجله علمی Nature Food منتشر شده است، پروفسور. دکتر. لیلی شیایی گفت: «داده‌ها به وضوح به ما می‌گویند: ما باید از وقوع یک جنگ هسته‌ای جلوگیری کنیم.

با این حال، محققان اظهار داشتند که محاسبات خود را بر اساس اندازه زرادخانه هسته ای هر کشور انجام می دهند.

از سوی دیگر ارتش روسیه به دستور رئیس جمهور پوتین جنگ علیه اوکراین را از ۲۴ فوریه آغاز کرد.

پوتین در دیدار با سرگئی شویگو، وزیر دفاع و والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه چند روز پس از جنگ، دستور داد نیروهای بازدارنده ارتش روسیه که شامل سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های مافوق صوت می‌شود، در حالت جنگ ویژه قرار گیرند.

تخمین زده می شود که ۶۲۵۵ مورد در فهرست تسلیحات هسته ای وجود دارد که پوتین دستور داده است که آنها را در حالت جنگ ویژه قرار دهد.

گفته می شود از ۶ هزار و ۶۵ سلاح هسته ای که در اختیار بلوک غرب است، ۵۵۵۰ سلاح در دست آمریکا، ۲۹۰ سلاح در دست فرانسه و ۲۲۵ سلاح در دست انگلیس است.

دانشمندان با بیان اینکه حتی یک درگیری کوچک بین کشورهای هسته‌ای تولید غذا را کاهش می‌دهد و منجر به گرسنگی گسترده می‌شود، یک ابزار پیش‌بینی به نام «مدل سیستم زمین جامعه» ایجاد کرده‌اند.

دانشمندان با استفاده از این ابزاری که توسعه دادند، اثرات آن را بر روی ذرت، برنج، گندم بهاره و سویا بر اساس کشور تخمین زدند.

محققان همچنین تغییرات پیش بینی شده در دام و شیلات را بررسی کردند.

نویسندگان این مطالعه گزارش دادند که در صورت وقوع جنگ داخلی بین هند و پاکستان، کالری دریافتی جمعیت جهان از محصولات کشاورزی و دامی طی پنج سال به طور متوسط ​​هفت درصد کاهش می یابد.

در بدترین سناریوی جنگ هسته ای آمریکا و روسیه، مشاهده شد که میزان کالری مصرفی جمعیت جهان از این محصولات طی ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال پس از پایان جنگ ۹۰ درصد کاهش یافته است.

دانشمندان تاکید کردند که کاهش تولید محصول در کشورهای با عرض جغرافیایی متوسط، از جمله صادرکنندگان عمده مانند روسیه و ایالات متحده، شدیدترین خواهد بود.

از سوی دیگر، بر اساس برآوردهای حاصل از سناریوی جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه، بیان شد که پس از چنین جنگی، بیش از ۵ میلیارد نفر که بیش از ۷۵ درصد کره زمین را تشکیل می‌دهند، بر اثر این جنگ جان خود را از دست خواهند داد. گرسنگی در عرض دو سال بر اساس داده های سال ۲۰۲۰ بانک جهانی، ۷۷۵۳ میلیارد نفر روی زمین زندگی می کنند.

از سوی دیگر، یکی از نویسندگان مطالعه پروف. دکتر. آلن روبوک گفت که یک جنگ هسته ای با هر اندازه ای سیستم های غذایی جهانی را از بین می برد و در این روند میلیاردها نفر را می کشد.

روبوک گفت: “جهان چندین بار به آستانه جنگ هسته ای رسیده است. ممنوعیت سلاح های هسته ای تنها راه حل بلندمدت است. معاهده ۵ ساله منع سلاح های هسته ای سازمان ملل متحد ۶۶ توسط این کشور تصویب شده است، اما هیچ یک از ۹ مورد منع سلاح های هسته ای سازمان ملل متحد به تصویب نرسیده است. کشورهای هسته ای به تصویب رسیده است.

کار ما روشن می کند که زمان آن فرا رسیده است که این ۹ کشور به علم و سایر کشورهای جهان گوش دهند و این توافقنامه را امضا کنند.»

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا