جهان

ایالت آمریکا از طرح روبات قاتل عقب نشینی کرد

در سانفرانسیسکو، مقامات ایالات متحده تصمیم خود مبنی بر اجازه دادن به پلیس برای استفاده از روبات های مجهز به سلاح های مرگبار را لغو کردند.

اداره پلیس سانفرانسیسکو (SFPD)، واقع در ایالت کالیفرنیا در ایالات متحده آمریکا، درخواست مجوز استفاده از ربات های مرگبار علیه مهاجمان کرد.

این پیشنهاد که هفته گذشته توسط قانونگذاران شهر و هیئت نظارت پذیرفته شد، به پلیس اجازه می‌دهد تا به روبات‌هایی دسترسی پیدا کند که می‌توانند آدم بکشند.

در سندی که نشان می‌دهد چگونه SFPD قصد دارد از تمام تجهیزات نظامی خود استفاده کند، این وزارتخانه نوشت که “روبات‌ها تنها زمانی به عنوان یک گزینه نیروی کشنده استفاده می‌شوند که خطر تلفات جانی برای مردم یا افسران قریب‌الوقوع باشد.”

با این حال، این طرح با انتقاد شدید گروه های آزادی مدنی مواجه شده است.

مجدداً به کمیته ارسال شد پس از رأی اتفاق آرا در روز سه شنبه برای توقف پیشنهاد، هیئت مدیره موضوع را برای بررسی بیشتر به کمیته ارجاع داد.

معترضان و چند تن از اعضای هیئت رئیسه مخالفان با تجمع در پله های شهرداری از شهرداری خواستند از تصمیم خود صرف نظر کند. پیشنهاد اصلی اکنون اصلاح شده یا به طور کامل در قفسه گذاشته خواهد شد.

زمین لغزش بحرانی

مسئولان شهرداری تاکید کردند که همه تصمیمات با مردم خواهد بود. با این حال، این واقعیت که امکان کشتن مردم با فشار یک دکمه وجود داشت، فعالان را بسیج کرد.

این فعالان که گفته بودند از احساسات انسانی در سازوکار تصمیم‌گیری دور می‌شوند، وضعیت را «زمین لغزنده» ارزیابی کردند.

مقامات استدلال می‌کنند که ربات‌هایی که قادر به کشتن هستند، تنها در موقعیت‌های شدید و توسط پلیس آموزش دیده استفاده می‌شوند.

اولین مورد در ایالات متحده نیست

در ایالت تگزاس آمریکا، پلیس قبلا از روبات های مرگبار استفاده کرده بود. در سال 2016، پلیس دالاس از یک ربات مسلح به مواد منفجره C-4 برای کشتن یک تک تیرانداز استفاده کرد که دو افسر را کشت و چندین نفر دیگر را مجروح کرد.

دولت فدرال مدت‌هاست تجهیزات درجه نظامی، لباس‌های استتار، سرنیزه و خودروهای زرهی را برای کمک به اجرای قانون محلی توزیع کرده است.

اما یک قانون ایالتی کالیفرنیا که در سال جاری تصویب شد، اکنون نیروهای پلیس شهری را ملزم می کند تا تجهیزات نظامی را فهرست کرده و برای استفاده از آنها تأییدیه بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا