جهانحقوق بشرخبر و گزارش

ایتالیا مترجمان افغان را در یک پرواز نظامی و بدون ویزا به این کشور منتقل کرده است

لورنزو گورینی، نخست وزیر ایتالیا، چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد ماموریت کشورش در افغانستان به پایان رسیده و آخرین سربازان این کشور افغانستان را ترک کرده اند.

این در حالی است که گفته می شود ایتالیا تمامی مترجمان و همکاران این کشور را در یک پرواز نظامی از افغانستان خارج کرده است.

یکی از مترجمانی که در آخرین پرواز نظامی به ایتالیا منتقل شده است و نخواست نامش فاش شود گفت که آنها در آخرین پرواز نظامی از کمپ ارینا در هرات به ایتالیا منتقل شده اند.

این مترجم افغان افزود که «مترجمان افغان که با ایتالیا همکار بودند به همراه فامیل هایشان به کمپ ارینا خواسته شده و بدون ویزا و پاسپورت به ایتالیا منتقل شده اند.»

او تاکید کرد ۶ روز می شود که وارد ایتالیا شده اند و از زمان ورود تا اکنون در قرنطین به سر می برند.

طیاره حامل آخرین سربازان ایتالیایی پس از ترک میدان هوایی هرات، روز چهارشنبه در میدان هوایی پیزا فرود آمدند.

وزارت دفاع ایتالیا گفته که در ماموریت افغانستان ۵۰ هزار سرباز ایتالیایی به صورت نوبتی خدمت کرده اند. ۵۳ سرباز ایتالیایی در جنگ افغانستان کشته و ۷۲۳ تن دیگرشان زخمی شده اند.

ایتالیا به عنوان بخشی از ماموریت های یاری امنیت (آیساف) و “حمایت قاطع” ناتو در افغانستان، بعد از ایالات متحده، آلمان، ترکیه و بریتانیا، پنجمین کشوری بود که بیشترین سربازان را در افغانستان داشت.

نیروهای ایتالیایی در ولایت های غربی افغانستان مستقر بودند. وزیر دفاع ایتالیا همزمان با اعلام ماموریت نظامی کشورش در افغانستان گفت: «با این حال، تعهد جامعه بین المللی نسبت به افغانستان به شمول ایتالیا، در اینجا پایان نمی یابد. حمایت ما به اشکال دیگری ادامه خواهد یافت، از تقویت همکاری های توسعوی گرفته تا حمایت از نهادهای جمهوری افغانستان.»

اعضای پیمان نظامی ناتو که مورد حمایت ایالات متحده هستند، پس از آنکه جو بایدن خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را در اول ماه می آغاز کرد، اعلام کردند که همزمان با ایالات متحده امریکا، افغانستان را ترک می کنند. آلمان روز چهارشنبه اعلام کرد که آخرین سربازانش افغانستان را ترک کرده اند و ماموریت نظامی شان پایان یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا