اقتصادخبر و گزارش

باران و ژاله، فرآورده‌های خزانی کشاورزان پروانی را از بین بُرد

بارش باران‌های شدید و ژاله، فرآورده‌های خزانی کشاورزان پروان را فاسد کرده‌است.

کشاورزان پروان پس از برداشت حاصلات تابستانی، برخی سبزی‌ها و ترکاری را کشت می‌کنند و از این طریق هزینه‌ی زندگی خود را تأمین می‌نمایند.

کدوگک، فاصلیه، گُل‌پی و دیگر سبزی‌ها از شمار فرآورده‌های خزانی کشاورزان پروان است که به‌دلیل ریزش باران‌های شدید و ژاله‌ از بین رفته‌است.

ثمرگل که پس از برداشت حاصلات بادنجان رومی زمینش را فاصلیه کشت کرده بود و اکنون حاصل زمین او از بین رفته‌است، به‌خبرنگار تلویزیون آمو می‌گوید: «خودم با دختر و بچه‌ی کوچکم هر روز مشغول کار بالای این زمین بودیم، باران و ژاله تمام زحمت‌های ما را از بین بُرد. اداره‌ی طالبان باید با ما همکاری کند تا برای زمستان لقمه نانی را فراهم کنیم.»

عبدالجبار، یکی دیگر از کشاورزان در ولایت پروان که باران و ژاله محصول او را از بین برده است، می‌گوید: «شلغم، زردک، گل‌پی و هرچه که کاشته بودیم، از بین رفت و حالا نمی‌دانیم چگونه زمستان را بگذرانیم.»

در همین حال، کشاورزان پروان از نبود سردخانه‌های معیاری و بازار مناسب برای فروش فرآورده‌های شان شکایت دارند.

مولوی محمد رحیم نعمانی، رئیس زراعت، آب‌یاری و مال‌داری طالبان برای ولایت پروان می‌گوید که آنان در تلاش استند تا نهادهای مددرسان را متقاعد کنند که به‌ کشاورزان آسیب‌دیده کمک کنند.

پیش از این سیلاب‌ها و باران‌های موسمی، نیمی از فرآورده‌های انگور را در ولایت پروان فاسد کرده بود. بربنیاد آمارهای ریاست زراعت، آب‌یاری و مال‌داری این ولایت، کشاورزان پروان بیش از ۳۰۰ میلیون افغانی ضرر کرده‌اند.

نبود سردخانه، ذخیره‌خانه و دهلیز هوایی به‌منظور صادرات فرآورده‌های کشاورزی، از مهم‌ترین مشکلاتی است که کشاورزان سراسر کشور با آن‌ها دست به گریبانند و همه ساله بخش زیادی از محصولات کشاورزی به‌دلیل نبود همین امکانات از بین می‌رود.

دکمه بازگشت به بالا