اقتصادجهان

بازار سهام نیویورک با کاهش شدید ترس از رکود بسته شد.

شاخص SP 500 به دلیل کاهش بیش از 20 درصدی نسبت به بالاترین رکورد خود در ژانویه، وارد یک "بازار نزولی" شده است.

بازار سهام نیویورک اولین روز معاملاتی هفته را با کاهش شدید به دلیل افزایش نگرانی از رکود قبل از تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو) که در هفته جاری اعلام می شود، به پایان رساند.
در پایان، شاخص داو جونز بیش از ۸۰۰ واحد از دست داد و با ۲.۷۹ درصد کاهش به ۳۰۵۱۶.۷۴ واحد رسید.

شاخص S&P 500 با کاهش ۳.۸۸ درصدی به ۳۷۴۹.۶۳ واحد رسید که پایین‌ترین سطح از مارس ۲۰۲۱ بود و با افت بیش از ۲۰ درصدی شاخص نسبت به بالاترین رکورد خود در ژانویه وارد بازار “نزولی” شد.

شاخص نزدک نیز با ۴.۶۸ درصد کاهش به ۱۰۸۰۹.۲۲ واحد رسید.

شاخص‌ها در اولین روز معاملاتی هفته جدید مسیر منفی را دنبال کردند، زیرا تورم بالا در ایالات متحده این دیدگاه را تقویت کرد که فدرال رزرو می‌تواند نرخ‌های بهره را شدیدتر از دستورالعمل‌ها افزایش دهد و افزایش شدید نرخ بهره می‌تواند اقتصاد را به رکود بکشاند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در هفته گذشته در ایالات متحده، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در ماه مه با افزایش سالانه ۸.۶ درصدی ماهانه ۱ درصد افزایش یافت که بالاترین افزایش ثبت شده از دسامبر ۱۹۸۱ است.

در حالی که توسعه فوق فشار فروش را در بازارهای اوراق قرضه افزایش داد، بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله ایالات متحده به ۳.۳۸ درصد افزایش یافت.

انتظارات مصرف کنندگان برای تورم کوتاه مدت در ایالات متحده دوباره به سطح بی سابقه ای رسید. فدرال رزرو نیویورک گزارش داد که انتظارات تورمی متوسط ​​کوتاه مدت در ۱۲ ماه آینده با ۰.۳ واحد درصد افزایش به ۶.۶ درصد رسیده است.

تحلیلگران اعلام کردند که تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو که روز چهارشنبه پس از رسیدن تورم در کشور به بالاترین حد خود در ۴۱ سال گذشته اعلام می شود، در کانون توجه بازارها قرار دارد.

اصطلاح “بازار نزولی” برای توصیف دوره هایی استفاده می شود که سرمایه گذاران نسبت به آینده بدبین هستند و انتظار دارند کاهش سهام ادامه یابد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا