جامعهخبر و گزارشفرهنگ و هنر

بازداشت استاد دانشگاه به دلیل انتقاد از طالبان / طالبان: چرندیات منتشر و علیه نظام تحریک می کرد / اعتراض فرهاد دریا

نیروهای طالبان یک استاد دانشگاه را به دلیل سخنان انتقاد آمیز خود بازداشت کرده اند. این بازداشت با اعتراضات زیادی روبه رو شده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت طالبان در کابل تایید کرده است که طالبان فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل را بازداشت کرده است.

مجاهد در صفحه توییترش نوشته که جلال به دلیل “تحریک مردم علیه نظام و ارائه توضیحات در این مورد” بازداشت شده است.

سخنگوی دولت طالبان در نخستین واکنش پنج ساعت بعدتر از پخش خبر بازداشت جلال نوشت: “یک انسان متعصب بنام جلال بخاطر توضیحات چرندیات خود در رسانه‌های اجتماعی گرفتار شده است. او مردم را علیه نظام تحریک می‌نمود و با آبروی مردم بازی می‌کرد.”

پیشتر حسینه جلال، دختر فیض‌الله جلال که در واشنگتن به سر می‌برد، به بی‌بی‌سی خبر بازداشت پدرش را تایید کرد. او از نهادهای حقوق بشری خواست که برای رهایی پدرش کمک کنند.

حسینه جلال گفت “نیروهای طالبان عصر امروز وارد خانه شدند، تهدید کردند و بدون هیچ توضیحی ایشان را با خود بردند.” و افزود که از آن لحظه به بعد ما نمی‌دانیم که او کجا هست.

او گفت که “دیروز با پدرم صحبت کردم و می گفتند که در این مدت تحت تعقیب قرار دارند و پس از مصاحبه یک ماه پیش با تلویزیون طلوع به نحوی در حبس خانگی به سر می‌بردند.”

مسعوده جلال، همسر آقای جلال نیز در فیسبوک نوشته که” پس از بازداشت دکتر جلال، خانواده او از صحت و سلامتی او خبری ندارند و در این زمینه گروه طالبان به صورت رسمی اطلاع و دلیل بازداشت را نگفته اند.”

او افزوده که آنها خواهان آزادی او هستند.

تلویزیون طلوع نیوز کابل نیز به نقل از یک منبع امنیتی طالبان گفته است که او توسط “نیروهای امنیتی” طالبان بازداشت شده است.

این منبع طالبان به طلوع نیوز دلیل بازداشت جلال را “متهم کردن شماری از نهادهای حکومتی” عنوان کرده است و گفته که “اکنون در ریاست استخبارات از وی بازجویی می‌شود.”

طالبان تاکنون به صورت رسمی در مورد بازداشت جلال چیزی نگفته است.

فوزیه کوفی، عضو تیم مذاکرات صلح و نماینده پیشین پارلمان از بدخشان در توییتی نوشته است که “فشار بیش‌تر، به معنای مقاومت بیش‌تر.”

فرهاد دریا، خواننده مشهور افغان در فیسبوک خواستار رهایی فیض‌الله جلال از بازداشت طالبان شده است.

دریا در مطلبی به این عنوان که “عمر حکومت سرنیزه، یک شَبه است!” خطاب به طالبان نوشته است که “تنها “جرم” استاد جلال این بود که نظر خود را به عنوان یک انسان و یک شهروند در مورد شما بیان کرد.”

او افزوده که “به کدام روی از جامعه‌ جهانی می‌خواهید شما را به رسمیت بشناسند؟ آیا وحشت و خشونت شما را به رسمیت بشناسند؟ … دستگیری‌ها و دُره زدن‌ها (شلاق زدن‌ها) و کشتن‌های بی سر و ‌صدای تان را، و یا بی‌سوادی و بیکارگی تان را به رسمیت بشناسند؟”

فیض الله جلال، در ۳۰ آبان به عنوان تحلیل‌گر سیاسی در یک مناظره زنده تلویزیون طلوع‌نیوز کابل به شرکت کننده طالبان، محمد نعیم، سخنگوی دفتر این گروه در دوحه به او تاخت و از گروه طالبان به شدت انتقاد کرد. او با الفاظ شدید به عملکرد طالبان تاخت و از آنها خواست که “خود را اصلاح کنند، چون همه مردم از افغانستان در حال فرار هستند.”

ویدیوی بخشی از سخنان این استاد دانشگاه در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان خبرساز شد، که نگران جان او به خاطر اظهارات صریح‌اش شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا