جهانخبر و گزارش

بازداشت عمران خان به تعویق افتاد

یک محکمه عالی پاکستان پنج‌شنبه، ۱۶ مارچ فرمان بازداشت عمران‌ خان، صدراعظم پیشین این کشور را یک روز دیگر به تعویق انداخت تا از شدت‌ گرفتن خشم حامیان او جلوگیری کند.

فواد چودری، مشاور عمران خان، گفت که دادگاه عالی لاهور دستور داده تا بازداشت او تا فردا (جمعه) به تعویق بیفتد.

دوشنبه و سه‌شنبه حامیان عمران خان چوب به دست و با تیروکمان خانه او را محاصره کرده و به نیروهای امنیتی اجازه بازداشت او را ندادند. پس از آنکه عمران خان برای رسیدگی به اتهامات مالی خود در زمان صدراعظمی‌اش، در محکمه حاضر نشد، محکمه دستور بازداشت او را صادر کرد.

عمران خان رهبر اصلی مخالفان در پاکستان می‌گوید که تلاش مقام‌ها برای بازداشت او برخلاف قانون صورت می‌گیرد. او به بی‌بی‌سی گفت: «همه آنها باید تابع قانون مملکت باشند.» براساس تازه‌ترین گزارش‌ها ، دادگاه عالی لاهور دستور توقف عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت آقای خان را داده است.

همزمان امیر میر، سرپرست وزارت اطلاع رسانی ایالj پنجاب، گفته است اقدام برای بازداشت آقای خان به آن دلیل صادر شد که برنامه مسابقه کریکت در استادیومی در نزدیک همان محل، بدون مشکل انجام شود. وی گفته است که دستور بازداشت آقای خان پس از دیدار فینال مسابقات «جام لیگ برتر کریکت پاکستان» (SPL) در روز یکشنبه (نوزه مارس) از سر گرفته شود

پیشتر هواداران آقای خان در مقابل خانه‌اش با پلیس، که سعی داشت او را با حکم دادگاه دستگیر کند، درگیر شدند. ادعا شده است که عمران خان در دوران نخست وزیری هدایای متعلق به دولت را به فروش رسانده است. او می‌گوید این ادعاها با انگیزه سیاسی مطرح می‌شود.

در چند روز گذشته اوضاع در بیرون مجتمع محل سکونت او در لاهور متشنج بوده است. پلیس با شلیک گاز اشک‌آور سعی کرد هواداران او را متفرق کند، و آنها با پرتاب سنگ و آجر به مقابله پرداختند.

او که ۷۰ سال دارد می‌گوید که پلیس «دلیلی» برای دستگیری او در روز سه‌شنبه ندارد چون تا روز شنبه وثیقه سپرده است. او همچنین گفت که فکر می‌کند دولت این بار مصمم است او را به زندان بیاندازد. او گفت: «از نظر روانی آماده‌ام که شبم را در سلول بگذرانم. نمی‌دانم چند شب اما کاملا آماده‌اش هستم.»

دکمه بازگشت به بالا