جهانخبر و گزارشدیپلماسی

بایدن: اکنون القاعده و داعش در افغانستان تهدیدی برای آمریکا نیستند

رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با جریان خروج نظامی از افغانستان اظهار داشت که گروه‌های تروریستی القاعده و داعش در این کشور اکنون دیگر تهدیدی برای آمریکا نیستند.

به گزارش خبرگزاری کوکچه، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: همزمان با خروج از افغانستان در حال ایجاد توانایی‌های مبارزه و نظارت بر تروریسم در این کشور هستیم.

وی در مراسم «روز یادبود» از سربازانی که در جنگ کشته شدند، افزود: با تهدیدات تروریسم برخاسته از افغانستان از طریق نیرو‌های مستقر در خارج از این کشور مقابله خواهیم کرد.

بایدن تصریح کرد: بزرگترین تهدید و احتمال حمله القاعده یا داعش از افغانستان نیست، بلکه از ۵ منطقه دیگر جهان است که حضور این گروه‌های تروریستی در آنجا به‌طور قابل‌توجهی بیشتر است.

رئیس جمهور آمریکا با تکرار اظهارات گذشته خویش درباره چرایی حمله به افغانستان گفت: ما با هدفی روشن به افغانستان رفتیم، برای جلب افرادی که در ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند و جلوگیری از اینکه القاعده در آینده نیز از افغانستان به‌عنوان پایگاهی برای حمله به آمریکا استفاده کند.

وی با تقدیر از نظامیان این کشور تأکید کرد که اقدامات آن‌ها سبب شده است که طی ۲۰ سال گذشته هیچ حمله‌ای از افغانستان علیه آمریکا صورت نگیرد.

بایدن بدون اشاره به کشته‌شدن «اسامه بن‌لادن» در نزدیکی یک پایگاه ارتش پاکستان در «ابت‌آباد» در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز گفت که نظامیان آمریکایی بن‌لادن را تا نزدیکی «دروازه‌های جهنم» دنبال کردند و سپس عدالت را درباره او اجرا کردند.

گفتنی است؛ ملیت هواپیماربایانی که حملات ۱۱ سپتامبر را انجام دادند ۱۵ تبعه عربستان سعودی، ۲ تبعه امارات عربی متحده، یک تبعه مصر و یک تبعه لبنان تشکیل می‌داد و هیچ کدام از عناصر این حملات از اتباع افغانستان نبودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا